Všechno na internetu uvidí, všechno proteče přes ně. Cokoli, co napíšete. Bez soudu. Česko chystá posílení kontroly občanů

29.11.2016 7:16

Vojenská zpravodajská služba by již příští rok mohla do rukou dostat mocný nástroj, jenž jí umožní zásadním způsobem zasahovat do soukromí Čechů na internetu – bez nutnosti získat povolení soudu. Návrh do Sněmovny předložilo ministerstvo obrany.

Všechno na internetu uvidí, všechno proteče přes ně. Cokoli, co napíšete. Bez soudu. Česko chystá posílení kontroly občanů
Foto: PixaBay.com
Popisek: Ochrana soukromí - ilustrační foto (licence CC0 Public Domain)

Novela zákona, kterou aktuálně projednává bezpečnostní výbor Sněmovny, dle MF Dnes obsahuje tři nové paragrafy, které poskytovatelům internetu či mobilním operátorům nově ukládají povinnost do své sítě nainstalovat „černé krabičky“ dodané rozvědkou, skrze něž bude proudit všechna komunikace – SMS zprávy, e-maily nebo data z datových schránek.

V ideálním případě legislativa umožní „kyberarmádě“, kterou má začít sestavovat vojenská rozvědka, aktivně bránit Česko před útoky z internetu. Odborníci ale varují, že by vojáci mohli nežádoucím způsobem zasahovat do soukromí lidí na internetu. „Pokud zákon nabude účinnosti v této podobě a Vojenské zpravodajství umístí technické prostředky do našich sítí, pak našim zákazníkům rozhodně nemůžeme garantovat soukromí a bezpečnost jejich dat,“ říká Šárka Štůlová z ICT unie, pod niž spadají nejvýznamnější čeští hráči v oblasti elektronické komunikace. Internetovým firmám dle zjištění MF Dnes vadí, že přes rozvědku budou proudit všechna osobní data zákazníků, i to, že armádní zařízení bude moci zprávy měnit či dokonce skrze ně útočit na cizí počítače.

Ministerstvo obrany, které návrh do Sněmovny předložilo, odmítá obavy z přílišného zasahování do soukromí Čechů na internetu. MF Dnes ale upozorňuje, že je nyní těžké říci, co budou zpravodajci s daty dělat. Zákon je prý totiž napsán velmi obecně a odhaluje minimum podrobností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

7:15 Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

Ekonom Vladimír Pikora má za to, že lidstvu chtějí vládnout bezdětné ženy. Vychází přitom z opakovan…