Všechno tu mají cizáci. Přiletí si vrtulníkem a je jim to u prdele. Další pokračování neradostného putování PL.cz po zapomenutém venkově

06.08.2016 11:29

REPORTÁŽ Obec Mrtník, jejímž danajským „darem“ od pánaboha jsou obrovské zásoby kaolinu v její těsné blízkosti, hřeší na svůj poněkud legráckám podbízejícím se název. Občas si totiž bujará mládež (a nejen ona, ale řekněme, že i naštvaní „domorodci“) přepíší jedno písmenko – T se mění v D a jak říkají místní, docela věrně pojmenovává situaci v naší společnosti. Na přání řady čtenářů ParlamentniListy.cz navštívily sídlo, které u mnohých vyvolává jemné cukání v obličeji. Věřte však, ne všem a vždy je tu každému do smíchu…

Všechno tu mají cizáci. Přiletí si vrtulníkem a je jim to u prdele. Další pokračování neradostného putování PL.cz po zapomenutém venkově
Foto: Václav Fiala
Popisek: Mrtník začínající

Název, jak uvádí Wikipedie, pochází z pojmenování lesa, a dá se tlumočit jako suché chrastí nebo uschlé křoví. Písemné zmínky sahají do roku 1420. Dnes má Mrtník, kdysi se honosící názvem „Vzorná obec okresu Plzeň-sever“, okolo 350 obyvatel. Propad kupodivu nastal podle Českého statistického úřadu v sedmdesátých až osmdesátých letech minulého století, kdy se počet zdejších obyvatel snížil až o třetinu. Do roku 1964 se tu nežilo příliš dobře, pak ale nastal dramatický zlom – ku prospěchu místních. O tom se ostatně můžeme dočíst i na internetových stránkách Mrtníku.

Pro mnohé inspirující a legraci evokující je tradiční pochod „Mrtnická šlapka“, kterou organizují nadšenci ze Sdružení přátel malé kopané a místní dobrovolní hasiči, a jenž má tradici od roku 2013. Účastní se jí všechny věkové kategorie…

Stovky náklaďáků: Valící se nekonečná  řeka

Dobrá silnice, která prochází zdejší obcí, však není „požehnáním“. Podle slov starostky Marie Kováříkové (SNP – bezpartijní) ke klidnění dopravy vůbec nepřispěla. „Je to kvantum firem, co přes nás převáží suroviny. Komplikuje nám to život. A kompenzace? To vůbec nepřichází v úvahu, to je nedoženeme,“ upozorňuje na problém spousty firem a firmiček, které se spedicí zabývají. „Štve nás to, obtěžuje to lidi  a nejen ty, co bydlí vedle silnice, kterou teď už máme novou, takže se po ní lépe jezdí a doprava ještě stoupla. Přes léto se vozí písek a kaolín, je sezóna a staví se, jsou v plném proudu žně, takže tu jezdí i náklaďáky s obilím, kombajny, které se nevejdou do jízdního pruhu 3,25 metrů a jezdí po chodníku. Klid je tak od listopadu do února,“ hodnotí starostka. Nedaleký největší kaolinový důl v Evropě, který je majetkem rakouské  společnosti Lasselsberger, je pro řadu místních nikoliv požehnáním, ale pravým opakem. „Jsou to denně stovky velkých kamiónů, se surovinovými návěsy, co přes nás jezdí,“ říká smutně starostka.

Mezi řadou projíždějících aut vynikají modrobílá společnosti ABP Plzeň, a.s., majitele Pavla Březiny, která sídlí v Losiné na jižním Plzeňsku a o které se říká, že je s ní údajně nějak svázán exministr průmyslu Vladimír Dlouhý. Při pohledu do veřejně přístupného rejstříku zjistíte, že akciovka má celou  řadu činností – nejen zmiňovanou těžkou automobilovou dopravu, ale také hornictví, hostinství, distribuci pohonných hmot, vedení účetnictví nebo třeba také výrobu elektřiny.

Společnost a osobně Pavla Březinu se redakce ParlamentníchListů.cz pokoušela mailem i telefonicky kontaktovat, odpověď jsme ale neobdrželi.

Kaolín pro cizáky

Postarší muž u obchodu Jednota zahrozí pěstí určitě osmdesátkou jedoucímu projíždějícímu kamiónu: „Všechno tady mají cizáci. Úplně všechno. Tady tu kaolinku také. On si létá vrtulníkem a je mu to tady všechno u prdele,“ dotýká se majitele dolu, který rovněž vlastní keramičku v Horní Bříze, v Chlumčanech a také mj. značku RAKO. „My se z toho můžeme picnout a jemu je to tady úplně fuk. Tady sem tam jezdí auta a každýmu je to jedno. A co když tady někoho přejedou, co pak? Nic! Nikoho to nezajímá. Hlavně byznys, kšeft. Už nám to tady neříká pane. Všechno jsme si prodali. Jsme prostě zaprodanci. Hnus!“ Nadává a na závěr upozorňuje, že je to jak v novodobých koloniích – co nejrychleji vytěžit, zpeněžit a pryč.

(Ne)uvědomělí občané?

Podíváme-li se na historii voleb v Mrtníku, zjistíme, že při prvním kole volbě prezidenta byla zdejší účast velmi vysoká – 82,87 procenta, v druhém kole pak o něco menší – 73,50 %. Zvítězil Miloš Zeman s 22,7 %, těsně před Janem Fischerem s 21,94 procenty a Jiřím Dienstbierem s 21,51 %. Ve volbách do europarlamentu tu zvítězila TOP09+STAN s 36,6 procenty a nejúspěšněji si vedl Jiří Pospíšil, na druhém místě s 16,90 % to byla KSČM s Jiřím Maštálkou a Miloslavem Ransdorfem. Co se týká komunálních voleb, účast tu byla 80,18 % a vyhrála koalice SNK s téměř 40 procenty.

Peníze podle zásluh

Na jedné straně pěkných pár domků, na straně druhé vybydlená stavení, zvláště pak bývalý zemědělský objekt při příjezdu do obce. To je však na venkově, a to nejen v pohraničí, téměř „klasika“. Důchodci a starší občané mají obdobné starosti, jako ostatní v jiných sídlech. „Bylo by to velmi milé. Já se těším na těch 1200, které dostaneme jednorázově,“ těší se dobře vypadající důchodkyně. „Peníze by se měly rozdělovat hlavně podle zásluh. Celkově by si ty peníze zasloužili záchranáři a hasiči. Všichni důchodci platili dříve na ty, co jsou nyní ve vládě. Důchodcům by se mělo také něco vrátit a ne, aby museli šetřit jako blázni…,“ vykládá. Její známá na to reaguje o poznání ponurejšími slovy: „My nemůžeme stávkovat jako jiní. Nás už nikdo nepotřebuje a vypadá to, že jsme tady na přítěž…“

Budovatelská aktivita nikoliv pro smích

Omladina si užívá koupání v hasičské nádrži, kde je sice cachtání povoleno, ovšem na vlastní nebezpečí. V blízkém areálu je postavena letní restaurace s grilovacím zařízením a prolézačky pro děti. Při příchodu sem míjíte bývalou budovu Svazarmu, kterou si – stejně tak jako kulturní dům – postavili občané „za komunistů“ v akci Z. Nebylo člověka, jenž by na tehdejší dobu házel špínu a vzpomínal nějak ve zlém. I podle internetu byla „budovatelská aktivita“ v 70. a 80. letech hlavně díky vedení obce a jednotlivým organizacím jedním z nejlepších období rozvoje obce, které není vzdáleno od krajské metropole více než 25 kilometrů.

Zbraň do každé rodiny!

Mladý muž, odhadem kolem dvacítky, který k místnímu Konzumu dorazil bez přilby a na poněkud zvláštním stroji, který hrdě nazývá „prskolet“, reaguje pro ParlamentníListy.cz na současnou situaci ohledně migrantů, Turecka, všech možných azylantů a na slova prezidenta Miloše Zemana k ozbrojování: „Nejlepší by bylo stavět hranice a zakázat islám. Zpřísnit azyl. A to, co říká prezident o plotu, to není špatný, to je dobrej nápad. A ozbrojit na příděl, alespoň jednu zbraň do rodiny, tak bych to viděl.“

To  muž ve středních letech je naštěstí více upovídaný: „Až tu budou muslimové, tak se na nás všichni vykašlou, všechna ta jak se říká elita, já je mám ale jako ‚jelita‘, tak to všechno uteče, Sobotkové, Babišové, Dienstbierové, všechno to prchne pryč někam do Ameriky nebo do daňových rájů. Nechají si tam už teď děti studovat, mají tam ulitý peníze, takže tady ten svrab pak zbyde na nás. To se jim to žvaní, když jsou chránění a neví o normálním světě nic, jsou úplně mimo.“ Odplivne si, mávne rukou a přehodí si dřevěné hrábě a kosu z levého ramena na pravé. Povídání o tom je prý jenom ztráta času…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…