Všem bylo trapně, jen Pajerová se dobře bavila. A s tou „pí*ou zas*anou“ to bylo zcela jinak, než šířila. Svědek promlouvá o skandálu ve studiu Českého rozhlasu

22.11.2017 18:36

O minulém víkendu se začala po webech šířit informace, že redaktor Lidových novin Jan Macháček vypěnil v debatě s Monikou MacDonagh Pajerovou a nazval ji „píčou zasranou“. Postupně přibývaly okolnosti celého incidentu, které ukazovaly, že nejspíš probíhal jinak, než se původně tvrdilo. A nyní promluvil na webu Reflex.cz Igor Chaun, který se debaty také zúčastnil, obsáhle o všem, co se tehdy v budově Českého rozhlasu dělo. A Pajerová z toho nevychází nejlépe.

Všem bylo trapně, jen Pajerová se dobře bavila. A s tou „pí*ou zas*anou“ to bylo zcela jinak, než šířila. Svědek promlouvá o skandálu ve studiu Českého rozhlasu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentská vůdkyně Monika Pajerová

Anketa

Jak byste coby poslanci hlasovali ve věci vydání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo?

hlasovalo: 14584 lidí

Režisér a studentský vůdce z roku 1989 Chaun píše o pocitu trapnosti, který všichni ve studiu cítili. Až na jednu výjimku – Moniku Pajerovou, která prý vypadala, že je po střetu, jehož důsledkem byl odchod jednoho z hostů ze studia, nadmíru spokojená. Chaun také očekával, že celý incident zůstane jen mezi přítomnými, ale ani to se nestalo – opět velmi pravděpodobně zásluhou Moniky Pajerové.

A jak tedy na dění v Českém rozhlase vzpomíná sám Chaun? „Už při příchodu mi dole ve vrátnici začala Monika vypravovat, jaká je to hrůza, že s námi bude vystupovat Jan Macháček, dříve přece tak skvělý novinář a chartista, který se teď zaprodal Babišovi a vede jakýsi jeho institut,“ popisoval. Když nepřestala ani ve výtahu, odbyl ji prý Chaun slovy, že je mu to jedno, což Pajerovou nadzvihlo ještě více.

Při příchodu do studia pak potkali Jana Macháčka, na kterého se Pajerová okamžitě vrhla. „Ještě než jsme se usadili k mikrofonům, Monika napadla pana Macháčka, že on, signatář Charty 77, se nestydí ‚dělat pro Babiše‘.“ Ostatní zúčastnění prý koukali do země a bylo jim trapně.

Vše pokračovalo, když se hosté usadili a začalo se natáčet. „V podstatě hned první otázku redaktora Petra Schwarze využila Monika k opětovnému útoku na Jana Macháčka. Jestli mu není trapné se nechat zaměstnat panem Babišem,“ vzpomíná Chaun pro Reflex.cz.

Podle záznamu pořadu zaznělo: „Pokud se někdo nechá zaměstnat Milošem Zemanem nebo Andrejem Babišem a někdo (jiný) řekne: ‚To se mi nelíbí, to jsou zlí lidé, ti táhnou zemi do Ruska a do Číny‘, tak to není, že jsem moralista, ale držím se toho, co jsme si před těmi 28 lety slíbili.“

Pak Pajerová Macháčkovi vmetla, že si kdysi tykali, ale to už je prý minulost. „Cítila jsem velké sympatie k tomu, co dělala vaše kapela, že jsi podepsal Chartu a tak dále. Ale zrovna člověk jako vy, že se nechá zaměstnat Andrejem Babišem, mi přijde asi tak komické, jako kdyby ses stal ředitelem VUML,“ obvinila jej v pozoruhodném prolínání tykání a vykání.

První kolo prý Macháček ještě ustál, Pajerové řekl, ať se stará o vlastní morální integritu a neútočí na něj.

Sám Chaun se prý snažil vrátit téma k výročí listopadu 1989, kvůli kterému se hosté ve studiu sešli. To však vydrželo právě do chvíle, než znovu dostala slovo Monika Pajerová. Ve druhém kole už povolily nervy Chaunovi a někdejší kolegyni ze studentského stávkového výboru na mikrofon okřikl: „Moniko, máme přece demokracii a každý může mít zaměstnání, jaké chce!“

Pajerová pokračovala ve své linii dál, dokonce se s ostatními účastníky debaty překřikovala, a to už Macháček nevydržel. Pronesl, že „já tady nemusím bejt“, zvedl se od stolu a šel si do rohu místnosti pro kabát.

Při oblékání si do kabátu cosi zamumlal. Právě v tu chvíli měla zaznít doličná sprostá urážka, byť se ani lidé přítomní ve studiu neshodují, jak přesně zněla.  Podle Chauna Macháček do kabátu brumlal, že se „nějakou píčou nenechá kádrovat“, ovšem nevylučuje, že neslyšel přesně. Monika Pajerová začala ihned po natáčení šířit ještě peprnější verzi, tu, která pronikla do médií.

„Neadresoval to přímo jí, vyslovil obecnou tezi. Prostě si emotivním způsobem ulevil v reakci na nepatřičné útoky Moniky,“ zdůrazňuje Chaun kontext výroku. Po Macháčkově odchodu se podle něj nedalo pokračovat, takže se natáčení přerušilo. Jefim Fištejn, čtvrtý host, měl zaraženě mlčky sedět na svém místě, redaktor se odběhl poradit vedle do režie co dál. Jediná Monika Pajerová prý rozhodně nevypadala, že by jí klesla nálada.

Poté se dohodli, že debatu dokončí ve třech, redaktor vysvětlil do mikrofonu, co se stalo, a začalo se natáčet znovu. Debata podle Chauna za moc nestála, všichni měli trapné pocity z minulého zážitku.

Chaun sám měl prý pocit, že Monika Pajerová nejen neprojevila základní slušnost, ale také zneužila své pozvání do studia. Co se však dělo po natáčení, to Chauna dorazilo definitivně.

„Nedosti na tom začala pak ze sebe dělat hrdinku a oběť cenzury. Zjistil jsem, že následně rozesílá kamarádům a známým SMS zprávu: „Vhled do toho, co nás čeká…! Včera natáčení v ČRo k 17. 11., a jakmile jsem řekla, že Babiš je velkým nebezpečím pro demokracii a že mě mrzí, že takový kdysi dobrý Jan Macháček se nechává Babišem platit jako ředitel toho tzv. institutu, Macháček vyskočil a se slovy ,ty pí.o jedna zasr...“ vyrazil ze studia a už se nevrátil... Vzkřísili jsme moderátora, dojeli jsme to s Fištejnem a Chaunem bez něj a já požádala o nahrávku... Jistě, pravila technička, přijďte si v 18 hodin s fleškou... Výsledek – zmateně tam pobíhali redaktoři se strachem v očích, nic mi nedali a ,už jsme to stejně vystříhali, to víte...‘. Obávám se, že vysílání zítra po 18. hodině bude řádně zcenzurované, a uvědomila jsem si, jak už se zase lidé bojí... Nikdo se mě proti zuřivému Macháčkovi nezastal a posluchači asi neuslyší, jak se Babišova hlásná trouba chová,“ popsala další vývoj.

Chaun prý od několika přátel zaznamenal šokované dotazy, zda se situace skutečně odehrála tak, jak její průběh šířila Pajerová. Rozhodně to popírá a hájí Jana Macháčka.

„Uvědomil jsem si, že Monika žije v jakémsi virtuálním světě ‚permanentního boje za vlastní pravdu‘, přičemž tento svět povyšuje nad demokratickou realitu. Že v jistém smyslu od listopadu 1989 prostě nedospěla,“ píše o své kolegyni. Ve chvíli, kdy se takto chová ve veřejnoprávní instituci, je však prý třeba se ozvat.

Monika Pajerová svým chováním ve studiu Českého rozhlasu podle něj probouzela v lidech negativní vlastnosti. „A ještě se tím docela dobře bavila. Tolik tedy k tomu, co se tam z mého pohledu stalo,“ zakončil svědectví. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…