Všichni lidé chtějí uprchlíky, přijímají je s otevřenou náručí. Nevládní organizace nadskakuje radostí nad svým vlastním průzkumem

19.05.2016 13:05

Nezisková organizace Amnesty International provedla masivní výzkum napříč 27 zeměmi světa, při kterém se ptala více než 27 tisíc lidí na jejich názory na přijímání uprchlíků. Výsledky jsou velmi překvapivé. Zhruba 80 % dotázaných totiž uvedlo, že by uprchlíky ve své zemi přivítalo s otevřenou náručí.

Všichni lidé chtějí uprchlíky, přijímají je s otevřenou náručí. Nevládní organizace nadskakuje radostí nad svým vlastním průzkumem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

„Všude po světě lidé s hrůzou v očích sledují, jak se světová uprchlická krize neustále zhoršuje. Náš výzkum ukazuje, že zatímco mnohé vlády pořád tvrdí, že nemohou vyčlenit další místo pro uprchlíky, jejich občané to vidí úplně jinak,“ stojí v úvodu článku, který v krátkosti celý výzkum shrnuje.

Největší názorovou propast mezi vládami a jejich obyvateli zaznamenala Amnesty ve Velké Británii a v Austrálii, kde více než 85 % lidí tvrdí, že by byli ochotni přijmout uprchlíky přímo do své vlasti, dokonce i do svých domovů.

Ve svém výzkumu vychází Amnesty s vlastního hodnocení, nazvaného Index vítání uprchlíků. V něm je na naprostém vrcholu Čína, jejíž obyvatelé by v takřka 50 % případů příjali uprchlíky klidně i u sebe doma. Na samém chvostu vzniklého seznamu se nacházejí Rusko, Indonésie a Thajsko.

Druhé a třetí místo pak obsadilo Německo a Velká Británie, jejichž obyvatelé jsou vůči uprchlíkům nebývale vstřícní. V Británii takřka třetina dotázaných uvedla, že jsou ochotni přijmout uprchlíky do vlastních domovů a téměř polovině by nevadilo, kdyby žili v jejich blízkém sousedství.

Celý text zde

„Neuvěřitelných 96 % Němců, kteří již udělali místo pro jeden milion lidí, jenž do země přišel za minulý rok, jsou stále otevření tomu, aby přišli další. V Jordánsku, které v současnosti hostí více než 600 tisíc uprchlíků ze Sýrie, je 94 % obyvatel stejného názoru.“

Celosvětově pak téměř tři čtvrtiny všech dotázaných sdílejí názor, že by lidé měli dělat víc pro to, aby pomohli těm, kteří prchají před válkou a perzekucí. Nejsilněji to tak vidí ve Španělsku, Německu a Řecku. Dvě třetiny dotázaných jsou pak toho názoru, že i jejich vlastní vlády by pro uprchlíky měly udělat více, než činí dosud.

„Výsledky našeho výzkumu jsou nesmírně pozitivní, většina vlád však stále odmítá naslouchat.“ Ze všech 27 zemí, kde výzkum probíhal, je jen 9 stiženo uprchlickou krizí. Ty se však zařekly přijmout jen 174 tisíc z celkových takřka 5 milionů uprchlíků ze Sýrie.

Problém však je, že pohled vlád ji diametrálně odlišný od pohledu jejich obyvatel, kteří jsou povětšinou toho názoru, že mohou a dokonce by i měli učinit více. Je tedy na čase, aby si vlády uvědomily svou zodpovědnost a začaly podle toho jednat. Amnesty uvádí, že dobrým startem bude Světový humanitární summit, který proběhne v Turecku 23. a 24. května.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…