Všichni o tom mluví, teď si to můžete i přečíst. Co přesně řekl prezident Zeman izraelským novinám

05.10.2013 11:50

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor izraelskému deníku Yediot Achronot. V českých médiích se objevila řada komentářů jeho slov, nyní ale poprvé přinášíme celý text. Prezident v něm pohovořil o možnosti hospodářské spolupráce obou zemí a rovněž se vyjádřil k požadavku na opuštění osad na sporných územích, ke kterému Izrael tlačí mezinárodní společenství.

Všichni o tom mluví, teď si to můžete i přečíst. Co přesně řekl prezident Zeman izraelským novinám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman popíjí vodu
reklama

„Česká republika je vaším nejlepším spojencem v Evropě a rozhodně se na nás můžete spolehnout,“ ujistil český prezident v rozhovoru izraelské novináře. Podle nich prezidenta během rozhovoru doplňovali dva poradci, aby se zabránilo případným nešťastným výrokům, které mohou být dezinterpretovány, jak už se v minulosti stalo.  

„Izrael je v mých očích plně demokratickou zemí,“ uvedl mimo jiné. Při té příležitosti zmínil, že má velké pochybnosti o demokratizačním procesu v arabských zemích, nazývaném „arabské jaro“. „Patřím k těm, kteří věří v upevňování mezinárodních vztahů cestou mezinárodního obchodu ve všech jeho oblastech,“ uvedl prezident, který s početnou podnikatelskou delegací odletí v neděli do Izraele na státní návštěvu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ve sporu s Palestinci, se kterými se Izrael už mnoho let snaží dohodnout, stojí prezident jednoznačně na straně Izraele. Například jej vyzval, aby v rámci vyjednávání v žádném případě nepropouštěl palestinské vězně, odsouzené za násilí proti Izraelcům. „V žádném případě bych nepropouštěl palestinské vězně, jejichž ruce jsou potřísněny krví,“ vyzval prostřednictvím deníku Yediot Achronot.

Celý text z deníku Yediot Achronot si přečtěte ZDE

„Propouštět teroristy je chyba, a kdo má na svědomí životy izraelských občanů, terorista je. Pokud vycházíme z toho, že dialog je veden mezi dvěma stranami usilujícími o mír, pak není na místě propouštět teroristy a není na místě druhou stranu častovat gesty a různě odměňovat. Zabíjeli? Tak patří za mříže,“ dodal prezident.

Prezident v rozhovoru skutečně zmínil myšlenku, která vyvolala velký ohlas, že by se palestinští uprchlíci místo domáhání pobytu v Izraeli měli raději uchýlit do některých arabských zemí, například Saudské Arábie. „Pro Saudskou Arábii, Katar a několik arabských emirátů v Perském zálivu, jejichž ekonomická situace je dobrá, bude snadné palestinské uprchlíky přijmout,“ vysvětloval prezident. Mnohem naléhavější je podle něj řešit situaci uprchlíků ze Sýrie a Libanonu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

20:50 „Já můžu říkat, co si myslím, protože nikam nekandiduju...“ Xaver měl u Soukupa „zlou“ myšlenku

Koronavirus a opatření nařízená vládou – to bylo tématem čtvrtečního pořadu moderátora Jaromíra Souk…