Všichni v OSN sledovali Obamu a Putina. My jsme však poslouchali dvě nastupující velmoci, o kterých vám české noviny neřekly skoro nic

01.10.2015 4:49 | Zprávy

Kromě projevů prezidenta Obamy, Putina nebo Zemana v rámci obecné rozpravy jubilejního 70. zasedání Valného shromáždění OSN vystoupili lídři evropských, asijských, afrických a také asijských zemí. Byli mezi nimi i představitelé dvou regionálních velmocí, prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová a čínský prezident Si Ťin-pching. Obě země jsou nejenom členy BRICS, nýbrž dnes představují regionálně, ale i globálně nepřehlédnutelné hráče na poli mezinárodních vztahů, ale také ve světové ekonomice. To nejzajímavější z jejich projevů přináší pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Všichni v OSN sledovali Obamu a Putina. My jsme však poslouchali dvě nastupující velmoci, o kterých vám české noviny neřekly skoro nic
Foto: OSN
Popisek: Miloš Zeman při projevu v OSN

Latinskoamerická Brazílie patří k největším ekonomikám na jihoamerickém kontinentě a sehrává významnou roli v místní, regionální politice včetně integračního projektu Latinskoamerické unie a ekonomického regionálního projektu MERCOSUR. Brazílie se svými 200 miliony obyvatel a sedmým nejvyšším HDP na světě prošla během posledních 30 let významnými proměnami, které z ní do finanční krize v roce 2008 učinily rychle rostoucí ekonomiku světa. Jako taková má Brazílie nepochybné ambice posílit svůj vliv nejen v regionu, ale také celosvětově.

Čína je nepřehlédnutelným hráčem v mezinárodních vztazích a v ekonomické rovině ji vývoj posledních 30 let přivedl do role globální továrny, ze které se nyní snaží vytěžit maximum pro svůj domácí rozvoj, i když se to neobejde bez kontroverzí a negativních trendů v oblasti práv člověka (sociálních) anebo ve sféře ekologie a udržitelnosti. Dnešní Čína je země, které má další ambice a podle mnohých se právě tam přelévá také mocenské a finanční ohnisko globálního kapitalismu. Už před lety použil vynikající chilsko-německý ekonom Andre Gunder-Frank metaforu ReOrient(ace), která měla vystihovat nový vývoj globálního kapitalismu směrem k Číně a Asii. Čína představuje dnes největší ekonomiku světa (v roce 1980 byla na 10. místě) a nejlidnatější zemi světa se silnou a modernizovanou armádou a řadou velkorysých plánů do budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…