Vůči vzkazům od premiéra jsem imunní, tvrdí policejní šéf Lessy

18.07.2011 9:34

Policejní prezident Petr Lessy se před pár týdny razantně ohradil proti zastavení vyšetřování korupce bývalého ministra Pavla Drobila, za což si vysloužil kritiku jeho spolustraníka a předsedy vlády Petra Nečase. V rozhovoru pro týdeník Respekt k tomu policejní šéf uvádí, že je vůči podobným vzkazům imunní.

Vůči vzkazům od premiéra jsem imunní, tvrdí policejní šéf Lessy
reklama

Policejní prezident Petr Lessy si vysloužil před několika týdny nevoli předsedy vlády Petra Nečase, když se ze zahraniční dovolené ohradil proti zastavení vyšetřování korupce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. „Osobně mě slova pana premiéra dosti zamrzela. Nevím, zda jsem to měl brát jako jakýsi vzkaz. Jestli ano, tak jsem vůči tomu imunní," prohlásil Lessy v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Ve zmíněném případu mu vadilo vyjádření městského státního zastupitelství, že se policie shodla s rozhodnutím státní zástupkyně a odložila vyšetřování, když důkazní materiály jsou v takovém stavu, že by bylo potřeba pokračovat ve vyšetřování. I proto Lessy uvítal, že si nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyžádá spis k dohledové prověrce. „Pokud dá policii povolení dál vyšetřovat, budeme případ samozřejmě dál šetřit," řekl k Drobilově kauze policejní prezident.

S Rakušany ani Švýcary se česká policie nepoměřuje

Toho nijak nevzrušuje, že až na základě zjištění rakouských detektivů se čeští policisté dozvěděli, že si ve věci pořízení transportérů Pandur měl říci Marek Dalík o půlmiliardový úplatek, nebo že vytunelování Mostecké uhelné společnosti včetně konkrétních úplatků pro lidi blízké expremiéru Stanislavu Grossovi rozkryla švýcarská policie.

„Dnes je svět tak provázán, že když se ty obchody dějí přes hranice, jsme odkázáni na zahraniční pomoc. A to se v uvedených případech přirozeně stalo," vysvětluje Lessy, jehož těší, že se tyto případy dál vyšetřují. „Na vině mohla být řada byrokratických překážek," poukázal policejní šéf na to, že zrušil opatření, podle něhož bylo nutné hlásit jakékoli korupční případy vedení útvaru ihned, jakmile se o něm dotyčný detektiv poprvé dozvěděl.

Detektiv musí cítit podporu, když je vystaven tlaku bílých límečků

Za problém při vyšetřování korupce Lessy považuje úniky informací a to, že korupční kauzy komentují politici. „Chci, aby jakýkoli policista už nikdy neměl pocit, že byl ponechán na holičkách. Dnes a denně jsou totiž vystaveni tlaku bílých límečků a jejich advokátů a z minulosti víme, že se mohou stát cílem různých vykonstruovaných obvinění a dehonestačních kampaní," slíbil Lessy detektivům.

S jeho úsilím o přeměnu policie v důvěryhodnou instituci ale nekoresponduje, že svým náměstkem jmenoval Vladislava Husáka, který přímo zasahoval do některých vyšetřovaných případů, stýkal se s lobbistou Šloufem, aktérem diskreditační kampaně Olovo, kauzy Savoy, Srba a podobných. „Věnovala se tomu i Inspekce ministra vnitra a panu náměstkovi Husákovi se nikdy nic neprokázalo," reagoval na to Lessy.

Nelegální odposlechy politiků jsou ranou pro důvěryhodnost policie

Husáka zná dlouhá léta jako naprostého profesionála, zkušeného, erudovaného velitele, s nímž spolupracoval při bezpečnostních opatřeních v rámci summitu NATO. „Jeho klady, odbornost zcela převážily nad věcmi, které nikdy nebyly prokázány. Žijeme v právním státě, ctím presumpci neviny," zdůvodnil policejní prezident, proč si nevybral za náměstka někoho jiného, kdo by nebyl obtěžkán takovými podezřeními.

Sám je přesvědčen, že důvěryhodnost policie může mnohem víc pokazit policista z Varnsdorfu, který nelegálně pořizoval výpisy telefonátů některých politiků. „Je to velmi těžké zneužití policejních pravomocí a zásek do důvěryhodnosti policie, který může mít konsekvence v právní úpravě a ztížení dalšího dokazování v jiných trestních kauzách, v nichž jiní policisté dělají to, co mají," dodal Lessy.

K věci:

Lessy zuří: Chtěli jsme vydání Drobila. Prokuratura nám to zatrhla 

Nečas vyprovokoval šéfa policie. Narážkou na Bártu 

Lessy může prosit, odbory však neslyší. Chtějí příspěvky zpět 

Foto: mvcr.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řezat uši. Útok na seniory! Hřebejkovo nové dílo přidělává ČT problém

13:41 Řezat uši. Útok na seniory! Hřebejkovo nové dílo přidělává ČT problém

Česká televize nabídla divákům v neděli opět novinku – krimikomediální seriál Boží mlýny od Jana Hře…