Vy berete ženu jako odpad! Jiří Čunek čelil zastáncům umělého oplodnění. A když jim psycholožka citovala statistiku, popadl některé amok

08.06.2017 22:57

„Mají mít ženy bez partnera právo na umělé oplodnění?“ zeptala se v pořadu Máte slovo moderátorka České televize Michaela Jílková. Na úvod si vzal slovo senátor Jiří Čunek a nastala slovní přestřelka, ve které dokonce zazněla věta, že „žena bez partnera je odpad“. V ironickém duchu ji pronesla členka Mladých Zelených.

Vy berete ženu jako odpad! Jiří Čunek čelil zastáncům umělého oplodnění. A když jim psycholožka citovala statistiku, popadl některé amok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), poslanec ČSSD František Adámek, vedoucí oddělení sociální psychologie na katedře psychologie FF UK v Praze Lenka Šulová, spisovatelka Irena Obermannová, psycholožka  Hana Konečná, předseda a sociální pracovník Unie otců Valentin Papazian a sociolog Andrej San Bárdoš debatovali v České televizi o tom, zda mají mít ženy bez partnera právo na umělé oplodnění a zda je v pořádku, aby dítě nikdy nepoznalo svého otce.

Podle Čunka bychom neměli ženám bez partnera umělé oplodnění povolovat, jinak nám hrozí, že zanikneme, je přesvědčen Čunek.

„Ten tradiční model – otec, matka a dítě – je pro to dítě modelem nejlepším. A všechny studie ukazují, že je tento model stále potřebný, protože děti, které vyrůstají v jiném modelu, nedokážou tento model uchopit,“ prohlásil senátor. V rozhovorech na toto téma se často mluví o právech. Lidé říkají, že mají právo na dítě. „Ale někdo to dítě prostě mít nemůže,“ je přesvědčen Čunek. 

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

František Adámek nabídl zcela opačný pohled, kategoricky odmítl, že by viděl studie, které by něco podobného prokazovaly. Psycholožka Šulová však Adámkovi sdělila, že „taková studie existuje“.

V tu chvíli jí skočil do řeči pan Bárdoš: „Předložte nám fakta, a ne jen kecy. Přece nám nebudete tvrdit, že neúplné rodiny, které přežily holocaust, nám tu vybudovaly neplnohodnotnou společnost,“ rozkřikl se na psycholožku. „Ale je přeci rozdíl mezi neúplnou rodinou a mezi tím, když rodič zemře,“ bránila se Šulová.

Děti s určitým handicapem bývají bojovnější, životaschopnější. Papazian kontroval studií ze Spojených států, která má dokazovat, že u dětí z neúplné rodiny existuje pětkrát větší pravděpodobnost, že spáchají sebevraždu a stejně tak existuje podstatně vyšší pravděpodobnost, že se dají na dráhu zločinu.

Obermannová podobné myšlenky striktně odmítla. Poukázala také na práva žen. Nelíbí se jí, že tu máme v podstatě ženy nižšího stupně, které podle protistrany děti mít nemají, a ženy vyššího stupně, které dítě mít mohou. „A to my říkáme v Česku, ve kterém vymíráme,“ podivovala se spisovatelka.

Psycholožka Šulová se ale okamžitě zastala mužů. „Ale my tady vůbec nemyslíme na muže, jak se cítí, jak vnímají to, že z nich děláme jen dárce spermatu,“ kontrovala Šulová. Děti podle jejího názoru potřebují celou rodinu, potřebují mužský i ženský vzor. Stále dokola se také mluví o tom, že muž mlátí ženu, ale co když je žena psychopatka? Pak je podle Šulové otec pro dítě záchranou, nikoli nějakou zrůdou, které by se měl bát.

V tu chvíli se znovu ozval Bárdoš, který prý svého otce poznal až ve dvaceti letech, protože se rodiče rozvedli krátce po jeho narození. A prý o nic nepřišel. Nějaký čas byl také v adopci. „Já jsem byl v adopci, kde byl táta despota, ožrala a mlátil ženu. Tak o takovéhle věci jsem přišel,“ udeřil před kamerami sociolog.  

To je přece naprostý nesmysl, neudržel se Čunek

O slovo se přihlásil také člen Mladých Zelených, který k tématu doplnil, že dítě nezbytně nepotřebuje úplnou rodinu, protože si mužské vzory může hledat někde jinde, v učitelích a tak podobně.

„To je přece naprostý nesmysl. To i tady kolegové z druhé strany uznávají, že ten model tradiční rodiny je dobrý,“ neudržel se Čunek. Neměli bychom prý také zapomínat, že v minulosti to také bývalo tak, že některá rodina měla deset dětí a jiná neměla dítě žádné.

František Adámek se rozhodl tenhle argument rozvést. „Ale jestli dovedu argument pana senátora ad absurdum, tak to bychom měli přestat léčit i rakovinu, protože pan senátor tady říká, že přestaňme poskytovat umělé oplodnění, protože bude lepší, když si rodina dítě adoptuje,“ vypálil sociální demokrat.

Do Čunka se pustila i paní Martínková sedící v publiku. „Vy nás vlastně jako ženy berete jako druhořadé bytosti, jako osoby druhé kategorie,“ nebrala si servítky. Spousta mužů navíc děti mít nechce a nutí ženy k potratu, což je podle dámy něco hrozného. Ženy by proto měly mít právo i bez mužů.

V tu chvíli se ovšem znovu ozval Jiří Čunek. „Tato společnost lže ženám, že mohou mít dítě kdykoliv, ale to není pravda. Za tuto lež platíme určitou daň. Tady se od 15 let dávají holkám antikoncepční prášky a pak se nesmíme divit, že se to na nich ve 35 letech projeví,“ vyjádřil svůj názor senátor.

Vy jste řekl, že žena bez partnera je odpad!

Papazian si ještě přisadil. V české společnosti podle jeho názoru žijí ženy, které jsou natolik nesnesitelné, že s nimi žádný chlap nevydrží a bylo by neštěstím, aby si taková žena pořizovala ještě dítě. Tímto prohlášením však Papzian zvedl ze židle další členku Mladých Zelených.

„Vy jste v podstatě řekl, že ženy bez partnera jsou v podstatě odpad,“ rozzuřila se mladá žena. Jílková oponovala, že pan Papazian nic takového neřekl. Členka Mladých Zelených však pokračovala. Strana senátora Čunka podle jejího názoru uráží homosexuální páry, což se mladé ženě zdá nehorázné.

Další člen strany Zelených dal své předřečnici za pravdu. „Tady se pořád mluví o tradičním modelu rodiny, ale to je model, který známe jen asi 300 let, ale není to jediný model. Známe i jiné modely. Jsou třeba společenství, kde děti vychovává společenství žen,“ dal příklad člen Zelených.

A v tu chvíli se znovu ozval Čunek. „Já nevím, kde tady pan kolega vzal těch 300 let,  vždyť model tradiční křesťanské rodiny je mnohem starší, vždyť existuje už za antiky. A naším úkolem jako zákonodárců je připravovat takové zákony, které zajistí přežití národa!“ prohlásil Čunek.

Ve studiu ovšem zazněl ještě jeden názor. Co má dělat muž bez partnerky, který chce dítě. Obermanová prohlásila, že by se ráda zasazovala i o práva mužů v tomto směru, ale muži otěhotnět nemohou, takže jim v podstatě nezbude, než zažádat si o adopci. Uznala, že o adopci mohou požádat i ženy bez partnera. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…