Vy už na iDNESu blogovat nebudete. Odhlasovali Banga a Bangová

03.12.2016 12:21

Blogový portál serveru iDNES.cz zažívá od začátku týdne horké chvilky kvůli zrušenému blogu Lucie Provazníkové. Rázné a značně nekorektní blogerce byl její blog úplně zrušen po textu, ve kterém upozornila na značně pokleslou písňovou tvorbu Radka Bangy, bratra Patrika Bangy, který je hlavním administrátorem blogů.

Vy už na iDNESu blogovat nebudete. Odhlasovali Banga a Bangová
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Patrik Banga, někdejší redaktor ČT, dnes hlavní admin blogů na IDNES.cz
reklama

„Tak jsem si dala tu ‚práci‘ a poslechla asi 40 písniček pána Ortela. Abych byla v malbě, když si ho teď každý přežvykuje v hubě a Radku Bangovi se kvůli němu zapaluje koudel u zadku tak, že vystřelí ze sálu jak cikán ze sámošky,“ začala blogerka iDnes.cz Lucie Provazníková svůj nedělní blog. Obsahoval srovnání textů Ortelu a výplodů Radka Bangy, který při jeho oceňování demonstrativně odešel ze sálu a novinářům pak vykládal, že lebka na Ortelově košili je nacistický symbol a rozvíjel teorie, že zítra tu po Ortelovi bude Hitler.

Provazníková rovněž připomněla jeho názor: „Ortel je nácek... Umělec by měl šířit pozitivní energii, přinášet radost, poselství, povznášet k něčemu dobrému.“ To jí zaujalo, takže čtenáře seznámila s tím, co povznášejícího zpívá samotný Banga. Postačil jediný text, začínající: „Jeden černej kluk hledal takle šuk jakou píču vošuká to mu bylo fuk.“ Píseň pokračuje setkáním v baru, po kterém „sotva dveře zavřou už mu hulí péro“.

Patrik Banga, bývalý redaktor České televize a bratr zmíněného Radka Bangy, je administrátorem blogů IDNES.cz a Provazníkové po několika hodinách stáhl nejen článek o bratrově tvorbě, ale zrušil celý blog.

Okamžitě se kromě vyjádření podpory blogerce Provazníkové objevila i svědectví dalších blogerů, popisující, co s administrátory na iDNESu zažili oni. ParlamentnímListům.cz se ozvala paní Milena Poláková, které rovněž několikrát zakázali text.

S minulým administrátorem prý nebyly problémy, to se však po příchodu pana Bangy výrazně změnilo. „Dnešní vedení administrativy iDnes.cz v čele s panem Patrikem Bangou jedná s blogery nekompromisně, využívá i lidí, kteří v diskusích jedou na ‚jejich vlně‘, jako udavače. Díky této ‚filozofii‘ spousta blogerů končí nebo bylo odejito, stejně jako paní Lucie Provazníková,“ napsala nám.

Byl jí například zakázán text chválící pořad Pražská kavárna s prezidentem Milošem Zemanem, se zdůvodněním, že v něm byla reklama na server, kde se pořad objevil. Nepomohla argumentace, že v jiných příspěvcích byla podobná „reklama“ běžně tolerována.

Pod tlakem dalších blogerů začal iDNES.cz svůj krok po několika dnech vysvětlovat. „Protože se v mediálním prostoru objevilo množství spekulací, a dokonce lží ohledně zrušeného blogu Lucie Provazníkové, rozhodli jsme se vyjádřit své stanovisko prostřednictvím samostatného blogu,“ začal text, ačkoliv poté žádná „lež“ jmenována nebyla.

Odkazovali především na „kodex blogera“, který má zajistit slušné chování. Následuje výklad, jak iDNES.cz poskytuje blogerům svou prestiž. „Na oplátku si prostřednictvím kodexu vymiňujeme, že některé věci na blogu mít nechceme, z hlediska odpovědnosti provozovatele blogů ani nemůžeme.“

V podstatě tedy prý neměli jinou možnost. „K tomu došlo právě v případě paní Provazníkové. Pro porušení kodexu jsme jí stáhli několik článků. Již 18. 1. tohoto roku jsme ji ale zcela jasně upozornili, že další porušení kodexu může vést ke stažení blogu z titulní strany. Paní Provazníková svým posledním článkem znovu porušila stejný bod kodexu, protože toto porušení považujeme za závažné a protože všechny metody, jak se s ní na dodržování pravidel domluvit, selhaly, její blog jsme se nakonec rozhodli zcela uzavřít,“ píše se ve zdůvodnění.

Následně jsou jmenovány výroky, které měly porušit kodex. Především to bylo tvrzení, že každý správný muslim je vrah, protože vrahem byl už prorok Mohamed. „Těmito výroky porušila bod kodexu, který stanoví: Bloger nesmí propagovat ani vyjadřovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost vůči jednotlivcům či skupinám osob, obzvlášť pak vůči menšinám,“ odepsali správci webu.

CELÝ "VYSVĚTLOVACÍ" ČLÁNEK ZDE

Další problematická pasáž prý zněla: „Problémem jsou již výše zmínění komedianti s IQ brambory a hloupí lidé, kteří chtějí za každou cenu rozvracet stabilní, staletími ověřený společenský řád.“ Na blogu se prý nesmí objevit urážky konkrétních osob, a v definici komedianta s IQ brambory se nejspíš některé konkrétní osoby poznaly.

Třetím bodem obžaloby bylo užití vulgarismů. „Vulgarity blog paní Provazníkové obsahoval. Byli a jsme si vědomi (a také jsme o tom paní Provazníkovou informovali), že velká část z vulgárního textu je citací textu Radka Bangy, přesto takový text nemůže být na titulní straně blogů iDNES.cz.“

O zrušení jejího blogu prý rozhodla čtveřice administrátorů hlasováním. Odmítá, že by za jejím hlasováním stály jakékoliv osobní zájmy. Jednalo se prý o skutečné přesvědčení čtveřice, tvořené Patrikem Bangou, Petrou Bangovou (podle některých tvrzení jeho manželkou), a dále blogerkou Terezou Janků (o té jsme psali již v textu popisujícím případ blogerky Mileny Polákové) a Terezou Boemovou.

V diskusi pod textem se mnozí vysvětlování administrátorů podivovali, na což reagoval samotný administrátor Patrik Banga. „Slečna Provazníková měla stažených šest článků za posledních několik měsíců a na možnost vyřazení z výběru jsme jí upozornili už v lednu tohoto roku. Její blog bychom byli nuceni smazat, i kdyby psala o Sněhurce a sedmi trpaslících, pokud by to proložila pasážemi porušujícími kodex blogera.“

K údaji „šest článků za posledních několik měsíců“ dodejme, že „poslední varování“ měla podle údajů ve článku blogerka Provazníková dostat 18.1., tedy téměř před rokem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

11:57 Je málo herců, kteří něco umí. Herečka z Tváře na Nově propíchla umělce v době covidu

Herečka Eva Burešová v rozhovoru U Kulatého stolu zmínila, že bílá rasa začíná být utlačována. „Coko…