Vyberte si ty správné zdroje. Šídlo, Slonková a Wollner učili mladé, jak rozumět médiím

23.05.2017 13:04

V pražské Knihovně Václava Havla se v pondělí dopoledne sešli známí novináři, aby s přítomnými středoškoláky debatovali o mediálních dezinformacích. Besedu, které se zúčastnili Sabina Slonková (Neovlivni.cz.), Veronika Sedláčková (Český rozhlas), Silvie Lauder (Respekt), Marek Wollner (ČT) a Robert Břešťan (HlidaciPes.org), moderoval Jindřich Šídlo, šéfreportér zpravodajského webu Seznam.cz. Seznam.cz vysílal diskuzi živě.

Vyberte si ty správné zdroje. Šídlo, Slonková a Wollner učili mladé, jak rozumět médiím
Foto: pixabay.com
Popisek: Propaganda - ilustrační foto

„Sešli jsme se tu při příležitosti začátku týdne vzdělávání, což je akce organizace Člověk v tísni,“ zahájil besedu novinář Jindřich Šídlo. „Mottem projektu, do kterého se mohou zapojit všechny střední školy, je ‚Na pravdě záleží‘,“ představil akci šéf programu „Jeden svět na školách“ Karel Strachota. „Domluvili jsme s několika desítkami novinářů, že budou jezdit do škol a debatovat s mladými lidmi,“ doplnil Strachota. Můžete je pozvat k sobě do školy, tyto zajímavé osobnosti novinářského světa.

Následně se debata stočila na téma mediálních dezinformací a fake news. „To nejdůležitější, co si můžete v rámci vzdělání odnést, je umění zpracovat informaci pro svůj praktický život, zhodnotit a podívat se na ni z různých úhlů. Vybrat si k tomu zdroje, které jsou správné. Zdroje, které zaměstnávají novináře, kterým věříte. Na základě toho si pak utvořit svůj vlastní kritický názor,“ uvedla téma Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu. Novinářka Silvie Lauder se následně pustila do nechvalně proslulého webu Aeronet a jeho šéfredaktora vystupujícího pod pseudonymem V. K. neboli Vedoucí Kolotoče. „Vedoucí Kolotoče s vámi takto debatovat nebude. Ani vám neřekne, jak se ve skutečnosti jmenuje. Možná se pod své texty podepíše jako Vedoucí Kolotoče, ale pořád ještě nevíme, kdo to je. A to je rozdíl mezi reálným zpravodajstvím a dezinformací typu fake news. Reální novináři s vámi budou debatovat a budou vám transparentně vyprávět o svojí práci. Lauder zároveň zmínila rozdíl mezi seriozní prací a dezinformací, kterou Vedoucí Kolotoče stvořil za dvacet minut od svého počítače. „Je důležité, abychom to, jak vznikají novinářské texty, veřejnosti ukazovali, prezentovali jim, jak to vzniká,“ dodala. „Dneska jsem za Vedoucího Kolotoče tady já,“ zažertoval Jindřich Šídlo.

CELÉ VIDEO MŮŽETE ZHLÉDNOUT ZDE.

Ověřovat informace v současné době je složité. „Sami vidíte, že na každou událost můžete získat několik pohledů, několik různých interpretací a valí se to na vás ze všech stran a i poměrně zdatný člověk má problém se v tom zorientovat,“ sdělila k tématu mediálních manipulací investigativní novinářka Sabina Slonková, která stojí za zpravodajským projektem Neovlivnivní.cz. „Nevidím jinou cestu než mediální vzdělávání a mělo by začínat mnohem dříve než na úrovni středních škol,“ doplnil ji Robert Břečťan z webu HlídacíPes.org. Riziko dezinformací a fake news se podle diskutujících zejména zvyšuje v kombinaci s informačním potenciálem sociálních sítí. „Informace ze sociálních sítích získávalo během předvolební kampaně v USA 40 procent Američanů,“ zmínil Šídlo. Lidé si podle Slonkové zvykli brát sociální sítě jako spolehlivý zdroj informací. „Ve většině případů to tak ale není,“ doplnila novinářka.   „Vidíme to například, když se stane nějaký teroristický útok. Na Twitteru se začnou šířit informace, které z 80 procent nejsou pravdivé. Ale do mediálního prostoru se dostanou a pak se ukáže, že jsme si pěkně naběhli. Je prostě potřeba se dívat na to, odkud ta informace přichází, kdo je jejím zdrojem, a nevěřit všemu, co se na internetu objeví,“ dodala.

Silvie Lauder přirovnala ověřování informací na internetu ke studiu složení produktů v samoobsluze, stejný přístup bychom měli mít k informacím, měli bychom tu věc prozkoumat. Zároveň podotkla na kontrast a paradox, že někteří lidé věří více vláknům na Facebooku než článkům v New York Times. „Na jedné straně tu máte prestižní deník starý 150 let, který má přesně dané editorské postupy. Je tam x nějakých kontrol. Na druhé straně vlákno na Facebooku, kde pan Novák z České Třebové si myslí, že ten sarin je něco úplně jiného.“

„Nepřidáváme dezinformačním serverům typu Aeronetu na významu?“ otázal se Šídlo. „Nejsou přese všechno spíše bezvýznamné a my coby novináři jsme jimi spíše posedlí?“ dodal. Podle Roberta Břečtana dodává dezinformacím sílu sdílení skrze sociální sítě a získávají tak větší mediální zásah. „Myslím si, že podceňovat to není radno,“ uvedl Marek Wolner. Dezinformace podle něj mají způsobit vztek, tekutej hněv, který se dá politicky obracet proti konkrétním lidem, ať jsou to uprchlíci, novináři, nebo George Soros. „Nedávno jsem dokonce viděl George Sorose v lesácký uniformě a kdybyste viděli, co u toho psali ty lidi,“ poukázal na vyvolávání nenávisti. „Neměli bychom zapomenout, že jsme v dezinformační válce,“ neopomněla připomenout Sedláčková. „Dezinformace jsou cílené. Každá správná propaganda vás nebude přesvědčovat o tom, co je pravda. Ale snaží se vás přesvědčit, že nemůžete věřit nikomu a ničemu. A když ničemu nebudete věřit, tak pak snáze někomu dalšímu podlehnete,“ dodala Sedláčková. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…