Výbuch očkování: Mělo zůstat skryto. Raději by smazali

06.10.2021 10:30 | Zprávy

Archivy nabízejí různé poklady a texty během času často pozoruhodně „dozrají“. Nyní se internetem šíří vehementní ujišťování Jana Blatného z letošního března, že lidé naočkovaní proti covidu nemohou onemocnět a nikoho dalšího nakazit.

Výbuch očkování: Mělo zůstat skryto. Raději by smazali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

„Kdo má ukončenou vakcinaci, neonemocní a nikoho dalšího nenakazí,“ zaznělo letos v březnu na půdě Senátu. Autorem těchto slov byl Jan Blatný, tehdejší ministr zdravotnictví. Jeho slova dnes s ironickým komentářem připomněla na svém Facebooku skupina Zdravé fórum.

„Z cyklu hra na lži a špatnou paměť,“ připsala skupina k archivnímu pokladu. Z článku vyplývá, že ministr Blatný reagoval na dotaz předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

Jan Blatný podal senátorům obsáhlejší výklad: „Po první dávce se objevila reinfekce v ČR asi u 1,3 %, po druhé dávce u 0,53 %, vždy se jednalo o velmi mírné onemocnění a nikdo z těchto lidí nepřišel kvůli tomu do nemocnice. A pochopitelně ani nezemřel. Je to stejné nebo lepší než u řady standardních vakcín. Takže se to dá pro běžného člověka pochopit tak, že ten, kdo má ukončenou vakcinaci, tak neonemocní a nikoho dalšího nenakazí“.

Mimo jiné také řekl, že vakcína se doporučuje tři až šest měsíců po prodělání onemocnění, protože do té doby má člověk protilátky z nemoci. To se později přestalo dodržovat.

Senátory tehdy ale mnohem více zajímalo, aby nebyla povolena ruská vakcína Sputnik. V tomto duchu vystupovali Marek Hilšer i Jiří Drahoš, který oceňoval, že Blatný ji povolit nechce. Miroslavu Němcovou nejvíce zajímalo, zda by přímluva za ruskou vakcínu mohla být důvodem k sesazení prezidenta Zemana.

Slova Jana Blatného, že očkovaný nikoho dalšího nenakazí, dnes pomalu začínají být revidována. A upozorňuje na to například i imunolog Jiří Šinkora. Ten připomíná čísla, podle kterých má být v nemocnicích až 20 procent pacientů, kteří už byli očkováni. V kontextu toho, že očkování má přinášet lehčí průběh nemoci, to podle něj ukazuje, že očkovaní „jsou zcela jistě nejnebezpečnějším a nejzáludnějším zdrojem infekce“.

Přesto očkované nikdo netestuje, a sami tito lidé si pod vlivem bombastické kampaně „Tečka za koronavirem“ myslí, že jsou zcela imunní a mohou dělat cokoliv, aniž by někoho ohrozili.

„Očkovaní jsou nejspíš mnohem nebezpečnější než ti, kteří onemocnění prodělali,“ dodává Šinkora.

Ten již dříve argumentoval, že očkování z principu nemůže zabránit tomu, aby se virus usazoval na sliznicích, ale vede pouze k eliminaci dalších důsledků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …