Prvním klíčovým faktorem je ekonomický růst. Stav světové ekonomiky hodnotí ekonomka Ilona Švihlíková jako ne příliš vábný. A není prý divu, když země neřeší fundamentální problém, a místo toho provozují neortodoxní monetární politiku (vlny kvantitativního uvolňování, QE) nebo místo toho, aby provedly strukturální obrat, sypou do ekonomiky další, byť sporné, investice a úvěrově ji silně přehřívají.
Celkový ekonomický růst rostoucí spotřebě ropy nenahrává a existuje prý vysoké riziko velkých ropných bublin. „Hlavními příčinami jsou podle mě právě nevyřešené fundamentální problémy západních ekonomik, tj. neschopnost, resp. neochota, pozměnit systém vis-a-vis pracovně úspornými technologiemi. Místo toho se Západ snaží dostat z deflační pasti a nastartovat bublinový růst právě např. používáním takových nástrojů, jako je QE. Ty ale dle mého názoru vedou jen k umělému růstu," píše ekonomka s tím, že reálná ekonomika nakonec zvítězí a bubliny splasknou.
Celý článek ekonomky Švihlíkové na Britských listech k dispozici ZDE.
Trošku jiný případ je podle Švihlíkové Čína a rozvíjející se ekonomiky. Jejich vývoj je ohrožen, protože prý nejsou schopny provést strukturální obraty, které ve fázi svého vývoje potřebují. Oficiálně sice čínští představitelé vědí, co dělat, ovšem jak se zdá, propadají panické hrůze, že by jejich ekonomika měla výrazněji zpomalit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr