Podle odborníků bude možné prozkoumat rozsah poškození obou plynovodů Nord Stream až za zhruba dva týdny. Do té doby z nich bude unikat plyn. Současně do trubek ale vniká voda, kterou bude poté potřeba odčerpat.
Mnozí si od podrobného zkoumání místa poškození slibují, že pomůže odhalit i toho, kdo má tuto havárii na svědomí. To ale vůbec nemusí být pravda.
„Bohužel v tomto případě se jasných důkazů možná ani nedočkáme. Rozhodně ne v dohledné době. Určitě obě strany budou přinášet své argumenty. Co se týče třeba výskytu lodí, je to oblast, kde je docela hustý lodní provoz. Takže zcela jistě budou přinášena data, že se tam pohybovaly ruské lodě. Na druhou stranu se tam nepochybně pohybovaly i lodě západní,“ vysvětluje Jiří Gavor a potvrzuje, že najít viníka se možná nikdy nepodaří.
Co se týká samotné opravy obou plynovodů a její délky, případně jejich znovu uvedení do provozu, je Gavor značně skeptický a má k tomu své důvody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.