Vychází vzpomínková kniha. Představuje Olgu Havlovou laskavě i bez iluzí

07.07.2013 20:57

Olga Havlová by se ve čtvrtek 11. července dožila osmdesáti let. Ačkoli zemřela před 17 lety, je pro mnohé lidi stále uctívanou ikonou. Její dlouholetá přítelkyně Anna Freimanová nyní vydává knihu, ve které na někdejší první dámu vzpomíná. Dílo s názvem Síla věcnosti Olgy Havlové je sborníkem vzpomínek, črt a rozhovorů, jejichž středem je tato osobnost.

Vychází vzpomínková kniha. Představuje Olgu Havlovou laskavě i bez iluzí
Foto: Člověk v tísni
Popisek: Letošní ročník Ceny Příběhů bezpráví je věnován památce paní Olgy Havlové

V rozhovoru pro on-line deník Týden.cz přišla řeč na to, jaké tři vlastnosti, nebo schopnosti, Freimanová na Olze Havlové nejvíce obdivovala. "S jakou elegancí a přirozeností zaplula 'Šplíchalka z Žižkova', která neměla žádné "formální" vzdělání, mezi pražskou intelektuální elitu šedesátých let a jak si v ní dokázala získat respekt. Pak určitě její 'parťáctví' směrem k Václavovi. I když to s ním často bylo hodně divoké, vždycky při něm stála... A za třetí je to nasazení s jakým uměla pomáhat, hlavně ve Výboru dobré vůle. A taky jsem vždycky oceňovala její smysl pro rodinu a pro kamarádství," říká Freimanová.

Uměla být ostrá

Ačkoli si z Olgy Havlové udělala část národa ikonu, která připomíná ctnostnou sochu, bývalá první dáma ale prý uměla být stejně "ostrá" jako její psi. To Freimanová potvrzuje. "Říkala, co si myslí, a nijak se s tím nepárala. Dám příklad. Dokázala být příjemnou, nenucenou hostitelkou - a u Havlů doma i na Hrádečku bylo pořád plno lidí - ale když nadešel čas končit - okamžitě sjednala klid, i když to mohlo někomu připadat příkré, nebo ostré, jak říkáte," popisuje editorka knihy vzpomínek na Olgu Havlovou a její kamarádka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

16:52 A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

Senátor Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu rozepsal se svými vzpomínkami na srpen 1968. A m…