Východoevropané dříve hledali azyl, nyní běžence nechtějí, napsal německý Zeit

13.05.2015 10:04

Za časů komunismu našly na Západě azyl tisíce lidí z východoevropských zemí, nyní se tytéž státy samy zdráhají přijmout uprchlíky ve větších počtech. Napsal to v komentáři německý týdeník Die Zeit s tím, že východní členové Evropské unie od Bulharska přes Maďarsko, Českou republiku a Polsko až po pobaltské republiky společně prohlašují, že u sebe nechtějí žádné žadatele o azyl.

Východoevropané dříve hledali azyl, nyní běžence nechtějí, napsal německý Zeit
Foto: Archiv
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Jen výjimečně se prý stává, že východoevropské země spolu táhnou za jeden provaz, neboť jsou u nich časté názorové rozepře, jako je tomu v pohledu na krajinskou krizi, energetickou politiku či rozdělování peněz z podpůrných unijních fondů EU. K návrhu Evropské komise, aby si členské státy přerozdělily uprchlíky, mají ale společnou odmítavou odpověď. 
   
Východní země dlouhodobě ukazují neochotu přijímat běžence, nejdůrazněji to pak dává najevo maďarský premiér Viktor Orbán, který chce, aby Maďarsko zůstalo takové, jaké je, poznamenal týdeník. 
   
"O něco uhlazenějšími slovy, ale ve stejném významu, se vyjadřují vlády v Polsku a Česku," uvedl Die Zeit. Připomněl, že Varšava hovoří o přijímání uprchlíků na základě dobrovolnosti a Praha pevné kvóty odmítá. 
   
"Česká vláda chce místo toho raději vynakládat peníze na zlepšení podmínek v přeplněných uprchlických táborech v Iráku, Jordánsku nebo Libanonu," uvádí komentář s tím, že Česko ale poskytuje značně skromné sumy ve výši desítek milionů korun. 
   
V Česku se v souvislosti s přijímáním azylantů hovoří o nebezpečí, které příchozí muslimové údajně představují. "To je také oblíbeným tématem českého prezidenta Miloše Zemana. Již roky prohlašuje, že si ve své zemi žádné muslimy nepřeje. Jednou dokonce prohlásil, že umírněný muslim je stejný protimluv jako umírněný nacista," napsal Die Zeit. 
   
Odmítání islámu a tím i uprchlíků z muslimských zemí se tak stalo nedílnou součástí české politiky. V zemi například existuje facebooková stránka s názvem Islám v České republice nechceme, která má přes 119.000 příznivců. 
   
"Je tomu již dlouho, co Poláci, Češi nebo Maďaři sami z politických důvodů hledali v zahraničí útočiště," uvádí v závěru Die Zeit. Poukazuje rovněž na to, že Maďarsko z východoevropských zemí má nejvíce běženců. Není to prý ale díky Orbánově dobrotě, ale jednoduše kvůli geografické poloze. Před Maďarsko totiž dále do západních unijní zemí proudí migranti z Kosova a dalších balkánských států a také běženci ze Sýrie. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlý konec. Ondřej Kolář a vracení Ukrajinců: Nedopadlo to dobře

18:37 Zlý konec. Ondřej Kolář a vracení Ukrajinců: Nedopadlo to dobře

Iniciativa poslance Ondřeje Koláře a celé TOP 09, která má podpořit vracení Ukrajinců v odvodním věk…