Vyhoďte Fajta, já vám zajistím podporu. Z tisku se vyvalila zpráva o Zemanově „údajném slibu“ Staňkovi

25.01.2019 7:55

Naposledy se prezident Miloš Zeman sešel s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) ve středu na Pražském hradě. A probírat spolu měli zajímavé věci. Deník Mladá Fronta Dnes ve svém pátečním vydání upozorňuje, že předmětem jednání měl být i kšeft, v němž prezident ministru údajně slibuje politickou podporu výměnou za vyhazov nepohodlného šéfa Národní galerie, historika umění Jiřího Fajta.

Vyhoďte Fajta, já vám zajistím podporu. Z tisku se vyvalila zpráva o Zemanově „údajném slibu“ Staňkovi
Foto: Archiv redakce
Popisek: Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury
reklama

Ministr Staněk je Zemanovu požadavku hned podle několika zdrojů z ČSSD připraven vyhovět. Prezidentova podpora by mu mohla značně pomoci, jelikož právě Staňkovo jméno patří mezi ty, o nichž se mluví v souvislosti s výměnou ministrů, která se očekává po březnovém sjezdu sociální demokracie. S jeho případným odvoláním by to pak bylo jistě složitější.

Staněk z toho teď má těžkou hlavu. Pokud nevyhoví, naštve si Zemana, říká jeden se sociálních demokratů. „Když Fajta odvolá, půjdou proti němu zase kulturní fronta a média. Teď je ale prý spíš nakloněn tomu Fajta v dohledné době odvolat,“ dodal.

Ministr Staněk však odmítá, že by s prezidentem něco takového při jejich hovoru probíral. Potvrdil ale, že situaci v Národní galerii skutečně prý monitoruje. „Nevím o tom. Takováto úvaha zatím není,“ odpověděl včera ministr kultury Antonín Staněk na přímý dotaz MF Dnes, zda uvažuje o odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Anketa

Líbí se vám Zemanův termín ,,lepšolidé"?

91%
hlasovalo: 13240 lidí
Staněk upřesnil, že v současné době prochází všechny příspěvkové organizace, seznamuje se s jejich výsledky, krátkodobými programy, dlouhodobými představami, hodnotí jejich ekonomické výsledky a následně bude s jednotlivými představiteli hovořit. „Takže v tuto chvíli si myslím, že takovéto úvahy nejsou na místě,“ odpověděl na dotaz, zda má Fajt jeho podporu a jestli vede Národní galerii dobře.

Není tajemstvím, že má Zeman se šéfem Národní galerie dlouhodobé spory. Začaly v roce 2015, když prezident odmítl jmenovat Jiřího Fajta profesorem. Jako důvod uvedl pochybnosti o jeho charakteru a tvrzení, že Národní galerie jednala s Komerční bankou o sponzorském daru, jehož součástí měl být i příspěvek na ředitelův plat.

O tři roky později a navzdory soudnímu rozhodnutí Zeman oznámil, že Fajta profesorem opět nejmenuje. Hrad nyní argumentoval tím, že ředitel Národní galerie nesplnil podmínku souhrnné pětileté pedagogické činnosti na vysoké škole. Zeman rovněž zpochybnil některé údaje, které Jiří Fajt předložil ke svým publikačním aktivitám. Univerzita proto zvažuje další kolo žalob.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Fajt proto v následném prohlášení uvedl, že Zeman vychází z nepravdivých, zavádějících a zmatených údajů. „Mohl bych pokračovat ve vyvracení dalších dezinterpretací a absurdních smyšlenek, které se porůznu objevovaly a objevují, přičemž prostředí Pražského hradu při nich sehrávalo a sehrává roli iniciátora,“ sdělil Fajt a přislíbil, že tyto argumenty doloží v chystané žalobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…