Vyhoďte Ovčáčka, zaznělo. A prezidentův mluvčí hned věděl, co na to říct

28.04.2015 7:31

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček čelí dalšímu tlaku kvůli publikační činnosti Hradu ve věci Ferdinanda Peroutky. Hrad totiž v pondělí zveřejnil další z problematických textů novináře z období protektorátu.

Vyhoďte Ovčáčka, zaznělo. A prezidentův mluvčí hned věděl, co na to říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

Jednalo se o text Dynamický život, sepsaný v dubnu 1939 při příležitosti Hitlerova kulatého jubilea. Objevily se v něm výroky jako: „Jsa velkou postavou německých národních dějin, nemůže býti ovšem zařazen do národních dějin národů jiných; maje již své první místo ve Valhalle, nemůže býti postaven do Slavína; kdyby se někdo o to nějak pokoušel, hrozná neupřímnost tohoto pokusu by se naprosto zajisté zprotivila Čechům i Němcům.“

PEROUTKŮV TEXT "DYNAMICKÝ ŽIVOT" SI PŘEČTĚTE CELÝ ZDE

Podle Ovčáčka se jednalo o text poplatný německé okupační správě, který jednoznačně Čechy nabádal ke klidnému soužití s německými okupanty. Historik Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky ovšem namítá, že text mezi řádky Čechy od Němců odrazoval, zdůrazňoval jejich svébytnost a nabádal je, aby místo Mein Kampf raději četli české klasiky.

Pak upozorňuje, že tento text přispěl k Peroutkovu prvnímu zatčení. „Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ dodává historik.

V reakci na tuto kauzu lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby mluvčího Ovčáčka odvolal. „Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit,“ myslí si.

Vše o kauze Peroutka ZDE

V reakci na jeho výzvu i Gromanovo prohlášení Ovčáček připomněl, že Ferdinand Peroutka byl zatčen až několik měsíců po vydání tohoto textu a z úplně jiných důvodů. Stal se tzv. „politickým rukojmím“ v rámci akce, kterou německé bezpečnostní orgány spustily po začátku druhé světové války. Naopak po zveřejnění textu k Hitlerovým narozeninám dál publikoval v Lidových novinách.

„Peroutka nebyl v období počátku protektorátu kolaborantem, ale ani odbojářem. Proti odboji se naopak vyslovoval. Svou publikační činností artikuloval politiku Háchova okruhu,“ uzavřel mluvčí.

Server Lidovky.cz vytáhl proti Ovčáčkovi historika Zdeňka Bauera z časopisu Abc History, který připomněl, že Peroutka sám se později domníval, že tento text byl pro jeho zatčení zlomový. Neměl na to však žádné důkazy.

Ovčáček si následně na svém Facebooku povzdechl, že dnes jsou i historici ochotní překrucovat fakta a odkazem na heslo z Wikipedie ještě jednou připomněl, jak to bylo s Peroutkovým zatčením.

Z Facebooku Jiřího Ovčáčka:

Pan europoslanec žádá moji hlavu za zveřejnění celého textu článku "Dynamický život" bez doprovodného komentáře (!).

Nezbývá tedy, než si zopakovat fakta:

1) Dynamický život byl publikován 26. 4.39,

2) Po vydání tohoto článku NEBYL F. Peroutka znovu zatčen, ale dál publikoval v Přítomnosti a v Lidových novinách. Například stať podporující dikci Výstrahy říšského protektora, ale i jiné kontroverzní texty,

3) K druhému zatčení došlo na počátku září 1939, F. Peroutka se stal tzv. politickým rukojmím, byl uvězněn v KT.

4) Shrneme-li vše: Peroutka nebyl v období počátku protektorátu kolaborantem, ale ani odbojářem. Proti odboji se naopak vyslovoval. Svou publikační činností artikuloval politiku Háchova okruhu.

Dnešek ukázal, že i někteří historici, bohužel, jsou ochotni překrucovat fakta. V klokotu slov nezaznělo, kdy byl F. Peroutka podruhé zatčen a v rámci které akce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…