Výkupny mohou i nadále vykupovat šrot od občanů. Třídění bioodpadu bude povinné

24.09.2014 6:46

Za deset let bude v ČR zakázáno skládkování komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Sněmovna to včera potvrdila v rámci novely odpadového zákona. Odmítla ale senátní úpravu této předlohy, podle níž by sběrny surovin nesměly vykupovat šrot s výjimkou autovraků od řadových občanů. Předloha míří k podpisu prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Výkupny mohou i nadále vykupovat šrot od občanů. Třídění bioodpadu bude povinné
Foto: tsrcr.cz
Popisek: Kovošrot

Senátoři chtěli zamezením výkupu šrotu od obyvatel zamezit krádežím kovů. Výkup měl být možný jen od firem a živnostníků, jimž by sběrny platily výhradně bezhotovostně. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že tento návrh vznikl na popud Svazu měst a obcí, má podporu Českých drah i policie, která ročně řeší 11.000 trestných činů týkajících se krádeží kovů.

Rozhodnutí sněmovny předcházela zhruba dvouhodinová debata, v níž se střetli zastánci i odpůrci novely. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura namítl, že senátní návrh řeší důsledky, ne příčiny. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil senátní řešení za "spíše marketingové". Zákaz podle něj bude možné obcházet, přesto ale ztíží možnost krádeží. Daniel Korte (TOP 09) varoval, že zákaz může být napaden u Ústavního soudu, neboť znemožňuje občanům nakládat se svým majetkem. Vícha to odmítl s tím, že šrot budou lidé moci prodávat pomocí firem.

Jdeme s minometem na kočku

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že absolutní zákaz výkupu druhotných surovin žádná ze zemí EU nemá. "Jdeme s minometem na kočku," poznamenal. Zopakoval, že jeho úřad se chystá vyhláškou zakázat pouze výkup kovů s výplatou v hotovosti, a to s platností od začátku příštího roku.

Novelu původně navrhl Senát pouze s cílem omezit možnost výkupu kradených kovů formou zrušení krajského souhlasu s provozováním nepoctivých sběren. Zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2024 přidala do normy sněmovna.

Třídění bioodpadu a kovů bude povinné

Předloha taky omezí množství materiálu, které může provozovatel skládky použít na její zabezpečení. Bude moci tvořit nejvýše pětinu celkové hmotnosti. Novela zavede také povinné třídění kovů a bioodpadu.

Změny v odpadové politice státu vzbudily velkou kritiku u firem podnikajících s odpady a hlavně obcí, které mají mít povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování biologicky rozložitelných odpadů. Proti zákazu skládkování komunálního odpadu se stavěli i ekologové, podle nichž tento návrh znamená podporu spaloven.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

20:02 „Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

Novinářka Pavla Jezairiová byla hostem interview Daniely Drtinové na serveru DVTV.cz. Jezairiová se …