Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na mobilizaci, varoval v ČT Zaorálek

27. 11. 2018 21:25

Ruský soud posílá do vazby ukrajinské námořníky po konfliktu v oblasti Azovského moře. Evropská unie předtím vyzvala Ruskou federaci, aby zadržené propustila a zdržela se dalších provokací. Kam až může zajít poslední napětí, kvůli kterému vyhlásil ukrajinský prezident válečný stav? „Situace je nebezpečná, nesmíme připustit eskalaci, má prý následovat útok pozemních sil na Ukrajinu,“ varoval v úterním Interview na ČT24 předseda sněmovního zahraničního výboru a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na mobilizaci, varoval v ČT Zaorálek
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s občany v Olomouci

Současný konflikt v Kerčském průlivu Ruska a Ukrajiny je nepochybně velkým testem mezinárodních vztahů. „Je to velmi nebezpečná situace hlavně proto, že je zde nepřátelský stav lidí stojících proti sobě, nacházíme se ve velmi citlivém prostoru, je tam velké nakupení vojenských sil,“ řekl Zaorálek na úvod s tím, že tento rizikový prostor je s velkým potenciálem konfliktu.

K celé situaci bylo podle Zaorálka správné stanovisko českého ministra zahraničí, který dal jasně konflikt do souvislosti s anexí Krymu. „Pokud Rusko anektovalo Krym, tak vytvořilo situaci, že najednou máme ze dvou břehů, kde jeden byl ukrajinský a druhý ruský, pouze břehy ruské, a ještě tam Rusko postavilo most,“ zdůraznil Zaorálek, podle kterého je jasným strůjcem konfliktu Ruská federace, která má na svědomí i první kroky vedoucí k tomuto incidentu.

„Sice nemáme detaily, co se přesně v jakém okamžiku odehrálo, ale naše stanovisko se odvíjí od zmiňovaného konstatování, že rizikový stav vytvořila ruská strana anexí Krymu,“ zopakoval Zaorálek s tím, že naše dlouhodobá pozice je, že toto odmítáme a považujeme to za nebezpečné porušení principu mezinárodního práva.

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7454 lidí
A co dál? Je třeba prý hledat diplomatické řešení této krize. „To je důležité, abychom nepřipustili eskalaci. Je to skutečně velice nebezpečné. Uvědomte si, kolik problémů my máme. Máme Jemen, Sýrii a dále...,“ připomněl a dodal, že Evropa sama v této chvíli řeší tolik problémů. „Pro příklad v Jemenu umírá 130 dětí denně, jestliže má vzniknout tady další konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, tak náš první úkol je jediný: Zabránit eskalaci konfliktu,“ kladl neustále důraz Zaorálek.

Varoval také před tím, že k tomuto konfliktu došlo z ruské strany naprosto otevřeně, bez jakéhokoli zakrývání. „To je něco nového, a dokonce reakce Ukrajiny je také v něčem nová, protože ani v dobách největší krize na Donbase Ukrajina nereagovala vyhlášením válečného stavu. Vypadá to, jako by se Ukrajina připravovala na nějakou mobilizaci,“ podotkl Zaorálek.

„Prezident Porošenko v parlamentu sám řekl, že má evidence a důkazy toho, že po tomto incidentu má následovat útok pozemních sil na Ukrajinu,“ řekl s tím, že na základě toho ukrajinský parlament v pondělí večer schválil vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu třiceti dnů. „Porošenko chtěl původně dvakrát tak delší dobu. Nakonec tak nebudou ovlivněné volby, což je také velmi důležité,“ poznamenal a připomněl, že se často objevovaly spekulace o tom, zda nejde jen o způsob, jak se vyhnout volbám, ve kterých pozice Porošenka prý nevypadala podle průzkumů příliš dobře.

Evropská unie vyzvala Rusko, aby se zdrželo veškerých dalších provokací a propustilo námořníky. Zatím se však tak neděje. Podobné tlaky podle Zaorálka však na Rusko neplatí. „Je to zoufalé. My jsme v Evropě členové už pár let a už vlastně máme stejně jako ti, co jsou v Unii déle, jeden problém, a to ten, že jsme si mysleli, že liberální demokracie bude vítezně postupovat světem, že historie skončila a vystačíme si se soft power, na kterou jsme vsadili. A pak jsme jednoho dne stejně zjistili, že třeba v Jugoslávii přihlížíme vraždění lidí a nejsme schopni zasáhnout. Podruhé to zase bylo natvrdo na Krymu, kde se najednou čelilo brutální agresi,“ připomněl.

I když samotná diplomatická výzva nestačí a ani sankce by podle Zaorálka nebyly žádnou odpovědí, je třeba na diplomatickém jednání stále trvat. „Rusové se sice vůbec netváří, že by chtěli o něčem jednat, ale opravdu jediné řešení je hledání diplomatického způsobu. Někteří spekulují, že se Putinovi hodí opět vyvolat konflikt. Mám ale dojem, že Putinovi by v Rusku mělo jít o jiné věci, než si zachraňovat tvář dalším vojenským konfliktem,“ sdělil s tím, že právě tento konflikt by Putinovi zcela jistě nepomohl.

Podstata chování Ruska v poslední době byla vždy taková, že se snažilo chovat naprosto nepředvídatelně, vyvádět nás z konceptu a ukazovat, že je schopné nás vždy zaskočit. „Předvídat u někoho, kdo má tohle jako princip chování, je skutečně mimořádně obtížné. Rusko kalkuluje a využívá tu výhodu, že EU není v podstatě nepředvídatelného jednání schopna,“ uzavřel s tím, že členské státy EU se musejí vždy nejdříve dohodnout, a jsou tak velmi toporní, rigidní, až jsou z toho nakonec všichni spíše špatní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

13:02 Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

Kdo chce slyšet pravdu, tak já jsem se vám ji pokusil sdělit. Poslanec hnutí ANO Pavel Juříček si ve…