Výpočet: Žijte do sta let a Drábkův penzijní systém se vám vyplatí

13.11.2012 7:16 | Zprávy

Co potřebuje člověk k tomu, aby se mu vyplatilo spořit v „druhém pilíři“ penzijního systému, který má být zaveden od ledna a nyní je mohutně propagován? Mít nadstandardní příjmy nestačí. Také je třeba genetických dispozic k dlouhověkosti, protože systém je nastaven tak, že jako nejvýhodnější se jeví až v případě, že prožijete v důchodu třicet a více let. Vzhledem k věku odchodu do důchodu to představuje bezmála stovku.

Výpočet: Žijte do sta let a Drábkův penzijní systém se vám vyplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Podle oficiálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí se současná důchodová reforma vyplatí pouze lidem, kteří se plánují dožít 98 let a více. Spoření v „druhém pilíři“ se totiž i podle ministerských výpočtů jeví nejvýhodnější pouze tehdy, když by se z něj čerpalo třicet a více let. To při věku odchodu do důchodu znamená vydržet téměř do stovky.

MF DNES počítala výhodnost spoření na modelovém příkladě třicetiletého muže s nadstandardním hrubým platem 35 tisíc měsíčně. Tedy právě takového klienta, pro kterého má být podle ministerstva spoření v druhém pilíři nejlákavější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jav

Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Opravdu je podle vás horší Babiš než Okamura?

Vy byste čistě teoreticky raději spolupracovala s SPD než s ANO? Vím, že nechcete spolupracovat ani s jedou ze stran, ale vaše tvrzení, že je zlo Babiš a ne Okamura mě překvapilo. A co přesně myslíte tím zlem? Děkuji za vysvětlení. Ptáčková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

90 % do roku 2040. Od Koláře mladšího konečně přišlo přiznání

8:50 90 % do roku 2040. Od Koláře mladšího konečně přišlo přiznání

Expremiér Mirek Topolánek se obul do českých europoslanců, kteří hlasovali pro návrh na snížení emis…