Výrobci tradičních cigaret v Indii kvůli regulaci ukončili výrobu. Miliony lidí zůstaly bez práce

10.04.2016 12:27

Protikuřáčtí aktivisté se radují. Boj proti kuřákům a tabáku se rozšiřuje z Evropy a severní Ameriky po celém světě. Nikde se sice absolutními zákazy kouřit na veřejnosti prokazatelně nesnížila spotřeba cigaret a tabáku, zato problémů s tím souvisejících je stále více. Hlásí je i Indie, země s více jak miliardou obyvatel.

Výrobci tradičních cigaret v Indii kvůli regulaci ukončili výrobu. Miliony lidí zůstaly bez práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kouření, ilustrační foto

Indičtí výrobci tradičních, ručně balených cigaret, ukončili začátkem dubna výrobu. Odvětví, které dává práci více než osmi milionům lidí, prý není s to dodržovat nové vládní regule, podle kterých mají být na baleních s kuřivem větší varování před zdravotními riziky. Informovala o tom agentura Reuters.

Tradiční cigarety zvané bidi vznikají balením tabáku do listů. Tenké cigarety se pak ručně skládají do kónických papírových krabiček se zakřiveným povrchem. Tento tvar ale podle oborového sdružení AIBIF způsobuje, že drobní výrobci v zemědělských oblastech nemohou na balení vytisknout požadované větší varování před zdravotními riziky kouření.

Tato varování musejí podle nových pravidel od začátku dubna pokrývat 85 procent povrchu krabičky proti dosavadním 20 procentům. AIBIF ale tvrdí, že kvůli zakřivené části a okrajům balicího papíru není tisk na adekvátně velkou plochu možný.

"Všichni pracovníci, především ženy v zemědělských oblastech zaměstnané v odvětví, přišli přes noc o práci," tvrdí AIBIF. I to je důsledek celosvětového bláznovství zakazovat kouření bez rozmyslu a bez vědomí, co všechno to může způsobit. Osvěta zaměřená především na mladé potencionální kuřáky by dokázala více v Indii i v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…