Výrok Karla Schwarzenberga. Silný. A jsou na něj dost silné ohlasy

28.09.2016 4:42

Na výrok čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který v určité nadsázce pronesl, že bez EU bychom chcípli hlady, zareagovali pro ParlamentníListy.cz politici různých stran. Shodli se na tom, že bychom nechcípli hlady. Ale rozdíly se našly. „Hlady bychom nechcípli, ale silně by vzrostla nezaměstnanost a poklesla naše životní úroveň,“ domníval se bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). Jinak to vidí Jiří Payne (Svobodní). „EU dusí ekonomiku členských států,“ míní. „Je omyl si myslet, že z Bruselu víc dostáváme, než tam dáváme,“ dodává senátor a primátor Jaroslav Kubera (ODS).

Výrok Karla Schwarzenberga. Silný. A jsou na něj dost silné ohlasy
Foto: David Daniel
Popisek: Kandidátka na senátorku za Žít Brno, TOP 09 a Zelené Barbora Antonová s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg pro ParlamentníListy.cz vyjádřil poměrně rázně důležitost Evropské unie pro Českou republiku. Náš odchod z ní je podle něj prakticky nemožný. „To bychom se úplně izolovali. Jsme obklopeni státy Evropské unie. Přežití je možné jenom v rámci EU. Jinak bychom tady chcípli hlady. Hlavně státy jako Česká republika nebo Rakousko, které jsou obklopené státy Evropské unie, neměly by žvanit.“

Anketa

Ctíte odkaz svatého Václava?

15%
51%
hlasovalo: 4620 lidí


Jeho slova a vůbec toto téma okomentovali pro ParlamentníListy.cz politici z různých stran. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš k tomu uvedl: „Nedomnívám se, že klíčová role Evropské unie je v tom sytit hladové krky a věřím, že nad tímto výrokem kníže Schwarzenberg nepřemýšlel nebo ho použil účelově. V kontextu citace pracuje navíc se zcela mylným předpokladem, že opakem členství v EU je pro libovolný stát nějaká naprostá izolace rovná embargu, což skutečně v případu Brexitu od některých politiků téměř zaznívalo.“

Místopředseda Svobodných František Matějka sdělil. „Když si osvojím a se sebezapřením použiji neuctivá slova pana Schwarzenberga na adresu našich občanů, pak máme kliku, že jsme ještě nechcípli ze společně sdílené politiky EU.“

Kubera: Je obrovský omyl myslet si, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme

Nejstručnější reakci zaslal Václav Klaus mladší (ODS), který k výrokům Karla Schwarzenberga napsal: „Bez komentáře,“ a přidal smajlík. Jeho zkušený stranický kolega, senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera řekl: „To jsou chyby v počtech, které má i ministr financí. Obecně se mluví o tom, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme. To je obrovský omyl, protože my platíme kvůli evropským směrnicím a nařízením mnohem víc, než činí všechny evropské dotace dohromady. Kdybychom tam nebyli, tak bychom nejenom neumřeli hladem, ale nemuseli bychom plnit všechna ta přiblblá nařízení a směrnice, které nás stojí miliardy,“ řekl a namátkou jmenoval solární kolektory, větrníky, energetické štítky.

„To by bylo na hodinu vypočítávání. Částky jsou mnohonásobně vyšší, které bychom ušetřili. A mohli bychom jíst i jablka, která nemají správnou velikost, nebo banány, které nejsou úplně správně zakroucené. Tohle jsou však drobnosti. Velké peníze jsou v těch ekologicko-globálně oteplovacích záležitostech,“ objasnil.

„Hlady bychom nechcípli, ale tím, jak naše ekonomika žije ze dvou třetin ze zahraničního obchodu, a tam se z 85 procent odehrává se zeměmi EU, by silně vzrostla nezaměstnanost a poklesla naše životní úroveň,“ domníval se bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Navíc bychom při jakékoliv bezpečnostní krizi v Evropě dopadli podobně jako v roce 1938, 1948 či 1968. Ztratili bychom svoji nezávislost a svobodu,“ dodal.Nacher: Beru to jako nadsázku, ale vtipné mi to nepřijde

„Existenci bez alternativy jsme už zažili před rokem 1989 se Sovětským svazem navždy. Takhle to není. Evropská unie je sice naší prioritou, ale pokud se bude vyvíjet způsobem, se kterým občané nějaké země nesouhlasí, tak z toho nevyplývá, že je to navždy a ve stejné podobě, jako tomu je dnes. Trochu z toho cítím tón před rokem 1989, který mě u pana Schwarzenberga překvapuje,“ řekl Patrik Nacher (hnutí ANO).

„Kdyby tohle řekl nějaký jiný politik, tak by se do něj všichni pustili s tím, že bagatelizuje situaci, která je docela vážná. Postavení České republiky v mezinárodním kontextu. Z toho bychom si neměli dělat srandu, jako že všichni chcípneme hlady. Beru to sice jako nadsázku, ale vtipné mi to nepřijde,“ doplnil.

„Hlady bychom snad neumřeli, ale mám-li si vybrat mezi Východem a  EU, volím EU,“ říká naopak Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí. To však podle něj nemění nic na faktu, že by naše Evropská unie potřebovala zásadní reformu.

Okamura: Zatímco umělé říše mizely, český stát je tu stále

„Bezesporu jsme během více než tisícileté historie zažili více propagátorů postoupení naší státnosti cizím mocnostem. Vzpomeňme na slova Palackého, který řekl, že kdyby nebylo Rakousko, museli bychom si ho vytvořit. A stejně jako pan kníže Schwarzenberg hovořili nacisté – tedy že bez pomoci říše nemáme budoucnost,“ sdělil předseda hnutí Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura. Za těch tisíc let podle něj tyto říše vznikaly, často nám i vládly a mnoho kolaborantů jásalo. „Historickým faktem je, že zatímco tyto umělé říše zmizely, český stát je tu dodnes. A proto stačí minimální duševní kapacita, aby člověk pochopil, co je fakt a co pokus o primitivní protinárodní propagandu,“ pokračoval.

„Bohužel, s panem Schwarzenbergem nemohu souhlasit ani v nejmenším. Nejsem si jist, zda přehání úmyslně, či zda jeho názor vyplývá z nevědomosti. Česká republika patřila k velmi vyspělým zemím před vznikem EU a samozřejmě i po vzniku EU. Pokud bychom výše položenou otázku vztáhli na případ tzv. Czexitu, ani v tomto případě by nedošlo k fatální situaci,“ sdělil předseda pražské organizace Strany práv občanů Jiří Oberreiter. Vše by podle něj záleželo na vyjednání co nejpříznivějších podmínek pro ekonomickou spolupráci.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Jednotlivé země EU jsou vzájemně provázány a spolupráce v oblasti investic či obchodní výměny by pokračovala dále, i když s určitými změnami, které lze momentálně jen těžko předjímat. ČR by byla nucena podpořit některé své ekonomické aktivity, které byly v minulých letech oslabeny ať bruselskými direktivami, nebo silnějšími konkurenty. Trh by se o to intenzivněji zaměřoval na země, kde jsme své silné postavení postupně ztráceli, či dokonce úplně ztratili, a to ve prospěch našich EU partnerů. Zemědělství, cukrovarnictví, obuvnictví a další obory by si určitě zasloužily určité poohlédnutí do historie. Jsem si jist, že ČR by bez EU určitě nevyhladověla,“ domníval se.

„Češi mnohokrát dokázali, že se o sebe coby národ dokážou postarat i v těžkých situacích, tudíž bychom bez EU nechcípli hlady. Ale náš komfort jako samotného ministátu se silnými ekonomickými vazbami na evropský trh by se výrazně snížil. Je dobré tudíž být součástí EU, ale pouze takové, která bude naslouchat našim potřebám,“ sdělil Miloš Krčmář, předseda KDU-ČSL v Liberci.

Payne: EU dusí ekonomiku

„Evropská unie dusí ekonomiku členských států. Navíc absolutně vše, co Unie nabízí, je možné uskutečnit na úrovni mezivládní spolupráce bez Bruselu. Výhodou je, že by se vyškrtaly euronesmysly. Pan Schwarzenberg neříká pravdu,“ myslel si Jiří Payne (Svobodní).


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich SzabanTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…