Karel Schwarzenberg pro ParlamentníListy.cz vyjádřil poměrně rázně důležitost Evropské unie pro Českou republiku. Náš odchod z ní je podle něj prakticky nemožný. „To bychom se úplně izolovali. Jsme obklopeni státy Evropské unie. Přežití je možné jenom v rámci EU. Jinak bychom tady chcípli hlady. Hlavně státy jako Česká republika nebo Rakousko, které jsou obklopené státy Evropské unie, neměly by žvanit.“
Jeho slova a vůbec toto téma okomentovali pro ParlamentníListy.cz politici z různých stran. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš k tomu uvedl: „Nedomnívám se, že klíčová role Evropské unie je v tom sytit hladové krky a věřím, že nad tímto výrokem kníže Schwarzenberg nepřemýšlel nebo ho použil účelově. V kontextu citace pracuje navíc se zcela mylným předpokladem, že opakem členství v EU je pro libovolný stát nějaká naprostá izolace rovná embargu, což skutečně v případu Brexitu od některých politiků téměř zaznívalo.“
Místopředseda Svobodných František Matějka sdělil. „Když si osvojím a se sebezapřením použiji neuctivá slova pana Schwarzenberga na adresu našich občanů, pak máme kliku, že jsme ještě nechcípli ze společně sdílené politiky EU.“
Kubera: Je obrovský omyl myslet si, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme
Nejstručnější reakci zaslal Václav Klaus mladší (ODS), který k výrokům Karla Schwarzenberga napsal: „Bez komentáře,“ a přidal smajlík. Jeho zkušený stranický kolega, senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera řekl: „To jsou chyby v počtech, které má i ministr financí. Obecně se mluví o tom, že z Bruselu dostáváme víc, než tam dáváme. To je obrovský omyl, protože my platíme kvůli evropským směrnicím a nařízením mnohem víc, než činí všechny evropské dotace dohromady. Kdybychom tam nebyli, tak bychom nejenom neumřeli hladem, ale nemuseli bychom plnit všechna ta přiblblá nařízení a směrnice, které nás stojí miliardy,“ řekl a namátkou jmenoval solární kolektory, větrníky, energetické štítky.
„To by bylo na hodinu vypočítávání. Částky jsou mnohonásobně vyšší, které bychom ušetřili. A mohli bychom jíst i jablka, která nemají správnou velikost, nebo banány, které nejsou úplně správně zakroucené. Tohle jsou však drobnosti. Velké peníze jsou v těch ekologicko-globálně oteplovacích záležitostech,“ objasnil.
„Hlady bychom nechcípli, ale tím, jak naše ekonomika žije ze dvou třetin ze zahraničního obchodu, a tam se z 85 procent odehrává se zeměmi EU, by silně vzrostla nezaměstnanost a poklesla naše životní úroveň,“ domníval se bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Navíc bychom při jakékoliv bezpečnostní krizi v Evropě dopadli podobně jako v roce 1938, 1948 či 1968. Ztratili bychom svoji nezávislost a svobodu,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Kubera , Matějka , Rouček , Schwarzenberg
autor: Oldřich Szaban
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom