Výsměch Lenky Bradáčové. Vystoupení vrchní návladní před poslanci prý nemá obdoby

28.08.2017 21:59

Sněmovní komise k únikům informací z policejních spisů pokračuje v práci. Před poslanci už vystoupila i vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Poté předstoupila také před novináře a důrazně odmítla, že by k únikům informací docházelo na straně státních zástupců. Server Reflex.cz vystoupení Bradáčové označil za výsměch. Proč?

Výsměch Lenky Bradáčové. Vystoupení vrchní návladní před poslanci prý nemá obdoby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová
reklama

Lenka Bradáčová poslancům podle všeho řekla, že od státních zástupců neunikají informace ze živých policejních kauz. Pokud už informace odněkud unikají, je to podle Bradáčové spíše od policie, resp. od bývalých policistů, kteří dnes pracují pro soukromé detektivní agentury a dodnes mají kontakty mezi strážci zákona.

„Aby mohly detektivní kanceláře informace získávat, musejí být na druhé straně ti, kdo jim je poskytují. A jak už to tak chodí, nic není zadarmo. Dlouhodobě se totiž šušká o tom, že některé detektivní agentury pro policii dělají špinavou práci. Tam, kde by nedostala povolení ke sledování či odposlechům, dělají to pro ni a na oplátku za to pak dostávají informace z policejních databází, k nimž by jinak neměly přístup. Takové poskytování zákonem chráněných informací je ale stejně tak trestný čin, ať policista či státní zástupce poskytne tuto informaci novináři, soukromému detektivovi nebo Babišovi,“ píše server.

Celý článek naleznete zde.

Média si ale úniky informací mohou pochvalovat, protože jim rostou náklady novin, a tím i zisky. A obviněné osoby každým únikem informací utrpí. Ať už materiální škody či nemateriální škodu třeba na pověsti. Tyto škody se napravují jen velmi obtížně. Poškození pověsti se může dotknout i svědků a dalších aktérů. Server proto Bradáčové vyčítá, že úniky informací neodsoudila a nezdůraznila, že je v první řadě třeba dbát na práva jednotlivců. Místo toho, aby úniky informací jasně odsoudila, alibisticky ukázala na jiné možné místo úniků. Podobně se podle serveru zachoval také vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, kterého před lety odvolala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Odvolala ho za úniky informací v kauze Jiřího Čunka. Sluší se však také dodat, že Ištvan se proti svému odvolání bránil soudní cestou a uspěl.

„A kde asi tak média přišla k přepisům telefonních hovorů manželů Nečasových? .... Kdo asi poskytl novinářům úplný deník MUDr. Dbalého nebo informaci, že Pelta se schází v pronajatém bytě s náměstkyní ministryně školství a tělovýchovy, nebo fotografie ze sledování obviněných v kauze Beretta, kterou Bradáčová dozoruje? To jsou otázky, které by měly poslance zajímat,“ uzavírá téma server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

21:50 Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

Herní vývojář Daniel Vávra v youtubovém pořadu U Kulatého stolu promluvil o tom, jak je to s jeho ka…