Vysokoškoláci vyrazí do chudších regionů Česka: Nabídnou pomocnou ruku a informace

31.01.2018 16:18

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci profesor Jaroslav Miller má za to, že české vysoké školy by měly být aktivnější ve veřejném životě. Aby už nikdo nemohl tvrdit, že tu pár vysokoškoláků a absolventů vysokých škol stojí proti celému národu. Tak to není. Vysoké školy, studenti a absolventi jsou součástí společnosti. Proto se teď studenti vydají do českých luhů a hájů a budou svým spoluobčanům vysvětlovat, jak se to doopravdy má s EU nebo s uprchlíky.

Vysokoškoláci vyrazí do chudších regionů Česka: Nabídnou pomocnou ruku a informace
Foto: Ivo Heger
Popisek: Jihoslovanské mauzoleum v Olomouci
reklama

Historik Jaroslav Miller má obavy z příkopů, které jsou v české společnosti vykopány. Společnost je rozdělená, což pro její budoucnost představuje velké riziko. Profesor Miller by s tím rád něco udělal.

„Ukázalo se, že společnost je rozpolcená. Jako historik vím, že to do budoucnosti zpravidla nevěstí nic dobrého. Je to jev, který má tendenci vyhrocovat se,“ uvedl akademik pro server iHNed.cz.

Celé vyjádření pana profesora naleznete zde.

Rád by ony příkopy zahrabal, třeba s pomocí tzv. terénní univerzity. Studenti zdravotnictví, sociologie a dalších oborů vyrazí ke svým spoluobčanům a nabídnou jim pomocnou ruku v řešení problémů, které je trápí. Studenti budou lidem nabízet také informace o EU nebo o uprchlické krizi. Olomoučtí studenti odvedou svůj díl práce především na severu Moravy, například v Jeseníkách.

„Protože jsem dítě Sudet, vím, jak vypadá život v zapadlých vesnicích a jak je často problematický. Stačí se jen podívat na mapu exekucí a vidíte, že jsou to regiony jimi nejvíce postižené. Problém je, že v části země se mají lidé relativně dobře, ale blahobyt nezasáhl republiku rovnoměrně,“ poznamenal Miller. Jedním dechem rektor dodal, že tady opravdu nepůjde o žádné poučování, ale o snahu skutečně podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují.

Sám prý pochází z vesnice a ví, že společenské příkopy existují, byť ví také to, že situace není tak strašlivá, jak se zdá ze sociálních sítí.

Politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého poznamenal, že by se liberálně smýšlející lidé z měst měli zamyslet i nad tím, zda by nebylo správné přerozdělit zisky z aktuální ekonomické prosperity ve prospěch chudších regionů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…