Vystrčil: Podporou Běloruska následujeme Václava Havla

07.06.2021 11:54

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dorazila do Česka. Pozval ji předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který zdůraznil, že Senát při podpoře běloruské opozice navazuje na politiku prvního českého prezidenta Václava Havla. Cichanouská poděkovala za podporu a popsala, co by čeští politici ještě mohli udělat.

Vystrčil: Podporou Běloruska následujeme Václava Havla
Foto: Repro YouTube Радыё Свабода
Popisek: Běloruská opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská

Vystrčil hned v úvodu první tiskové konference zdůraznil, že Senát se staví kriticky k režimu Alexandra Lukašenka od roku 2000 a na těchto pozicích setrvává dodnes, čímž navazuje na politiku prvního českého prezidenta Václava Havla. Je mu proto ctí uvítat Cichanouskou v České republice jako političku, která je z jeho pohledu běloruskou prezidentkou, přestože oficiálně vyhrál Alexandr Lukašenko, ale poslední prezidentské volby byly podle Vystrčila nesvobodné a protiprávní.

„Je nutné si uvědomit, že dneska to v Bělorusku vypadá tak, že pokud si vezmete červenobílé ponožky, tak hrozí, že vás zavřou,“ připomněl předseda Senátu.

Anketa

Je potřeba, aby lidé, kteří jsou očkovaní a vracejí se ze zahraničí, podstupovali testy na covid-19?

70%
23%
hlasovalo: 5598 lidí

Cichanouská poděkovala za pozvání a promluvila o situaci v Bělorusku.

„Prataseviče donutili přiznat se před kamerou, před obrovským publikem, ke zločinům, které nikdy nespáchal. To nenechalo nikoho na pochybách, že jde o teroristický režim, který si za rukojmí bere 9 milionů Bělorusů,“ uvedla Cichanouská.

Vnitropolitický problém Běloruska získal zatčením Ramana Prataseviče mezinárodní rozměr.

Zdůraznila, že Lukašenkův režim potlačuje svobodu tisku a zavírá do vězení další a další demonstranty. Jeden ze souzených demonstrantů si přímo u soudu probodl krk, aby zemřel a aby nebyla jeho rodina dále perzekvována. Bělorusy to podle Cichanouské neodradí od dalších protestů. Chystá se prý i celonárodní stávka.

Za podporu demonstrujícím Bělorusům poděkovala neziskové organizaci Člověk v tísni a dalším organizacím.

Vůdkyně běloruské opozice poděkovala za podporu exministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi i jeho nástupci Jakubu Kulhánkovi (oba ČSSD) i primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti). A vyzvala české politiky, aby prosazovali přijetí co nejostřejších sankcí proti Lukašenkovi.  

„Vyzývám Českou republiku, aby byla důsledná v reakci na nezákonný režim. Vyzývám k přijetí čtvrtého balíku sankcí a k přípravě pátého balíku. Vyzývám Českou republiku, aby přestala spolupracovat se společnostmi, které podporují Lukašenkův režim. Vyzývám k tomu, aby Bělorusko bylo vyloučeno z Interpolu,“ žádala běloruská politička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Miloš Zeman je intelektuál. A taky zrůda

16:42 Pavel Novotný: Miloš Zeman je intelektuál. A taky zrůda

Již téměř pravidelné fotbalové okénko s řeporyjským starostou? Novotný by Spartu za rasismus vylouči…