Vystrčil oslovil národ: V těžkých chvílích se pozná, kdo není jen populista, ale skutečný politik

01.01.2021 14:03

Předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS) na Nový rok promluvil ke spoluobčanům. Poděkoval České televizi, Českému rozhlasu a ČTK, že mu to umožnily. Poté ocenil nasazení občanů v první vlně koronaviru, zkritizoval vládu, že selhala v přípravě na vlnu druhou a ze srdce prosil občany, aby táhli za jeden provaz i v další koronavirové vlně. Než popřál obyvatelům České republiky vše dobré v roce 2021, děkoval také Evropské unii.

Vystrčil oslovil národ: V těžkých chvílích se pozná, kdo není jen populista, ale skutečný politik
Foto: Screen ČT24
Popisek: Miloš Vystrčil pronáší novoroční projev
reklama

Jaroslav Kubera se v roli předsedy Senátu rozhodl 1. ledna 2020 promluvit k občanům. Necelý měsíc po svém projevu ale bohužel zemřel.

Stávající předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil se rozhodl na Kuherovu tradici navázat a také promluvil k lidem. „Považuji za velkou čest, že před vámi mohu na Nový rok jako zástupce českého Senátu vystoupit. Děkuji České televizi, Českému rozhlasu a ČTK, že mi to umožnily,“ začal.

Poté otevřel téma boje s koronavirem.

„Již delší čas žijeme v podivné době a nemáme za sebou dobrý rok,“ konstatoval Vystrčil s odkazem na pandemii koronaviru. Zdůraznil, že první kolo boje s koronavirem jsme v Česku zvládli dobře. Zvládli ho lidé svou obětavostí.

„Na jaře jsme vyhráli první bitvu a koupili jsme si čas, ale bohužel jsme ho nedokázali využít a vláda zaspala v bitvě podzimní. Důsledek? Začali jsme o opatřeních vlády pochybovat. Je třeba to s pokorou a omluvou jasně vyslovit. Vím, že bylo pro vládu těžké přiznat chyby, zvláště když se chovala tak, jak si lidé přáli. Ale právě o tom je skutečná, nebo chcete-li pravá politika. V těžkých chvílích se pozná, kdo není pouhý populista a sběrač hlasů, ale kdo je skutečným politikem,“ pravil předseda Senátu.

Především v krizi se podle Vystrčila pozná, kdo je ochoten dělat správná rozhodnutí, i když ví, že kvůli tomu může ztratit svou popularitu.

Poté Vystrčil upozornil, že procházíme další vlnou pandemie a vláda musí udělat vše pro to, aby její kroky byly předvídatelné a čitelné. „Musí být jasné, co dělá PES dnes a kam poběží zítra, pozítří nebo popozítří,“ upozornil předseda Senátu.

Navzdory neúspěchům vlády je podle Vystrčila Česko stále velmi aktivní především na dobrovolnické úrovni. Vystrčilů poděkoval všem lidem, kteří jako dobrovolníci pomáhají bojovat s pandemií.

Poté vyjádřil velkou lítost za všechny životy, které pandemie zmařila.

„Velmi dobře si také uvědomuji, že pandemie nepřipravuje pouze o život, nýbrž statisícům lidí přináší i existenční či sociální problémy,“ pokračoval Vystrčil s důrazem na živnostníky, malé a střední podnikatele, ale také na lidi z oblasti kultury, z neziskových organizací a tak dále.

Poděkoval také rodičům a učitelům, kteří zajišťují dálkovou výuku pro všechny děti. Přes všechnu jejich snahu však vyjádřil obavy, aby se pandemie nepodepsala do budoucna na vzdělanosti národa.

Už kvůli nim je podle Vystrčila třeba táhnout za jeden provaz.

Anketa

Která pohádka si zaslouží zamknout do trezoru a nevysílat?

hlasovalo: 10935 lidí
„Pokud nepochopíme, že být solidární a táhnout za jeden provaz je nyní v našem společném zájmu, pokud nepochopíme, že vychvalováním jedněch a pliváním na druhé ničemu nepomůžeme, pokud nepochopíme, že role veřejnoprávních médií je dnes zcela zásadní, potom, pokud toto všechno nepochopíme...  potom bude naše schopnost vypořádat se se zákeřnou epidemií oslabena,“ varoval Vystrčil.

Zdůraznil, že stát musí pomoci živnostníkům i seniorům a současně nesmí dopustit, aby se rozpadly společenské vztahy. Pokud se tyto vztahy rozpadnou, mohla by se také rozpadnout duše celé české společnosti, kterou budujeme už třicet let a podle Vystrčila se nám až dosud dařilo ji budovat. Měl na mysli proměnu totalitního a stagnujícího státu v demokratickou a prosperující zemi.

„Mám na mysli, že jsme pracovitý, hrdý a svobodomyslný národ. Proto, prosím, nepodléhejme malomyslnosti, pasivitě a deziluzi, které jsou často přiživovány dezinformacemi. Přesně na to totiž různí populisté nebo rádoby spasitelé čekají. Rozdělit národ, postavit lidí proti sobě a postavit se do role zachránce. To je osvědčená metoda,“ řekl Vystrčil.

„Nerezignujme ani na tradiční pojetí parlamentní demokracie,“ žádal také předseda Senátu spoluobčany.

Volal také potom, aby Češi nezapomínali na židovsko-křesťanské kořeny, z nichž vyrostla i česká kultura, zdůraznil naši sounáležitost s euroatlantickou civilizací a vychválil EU.

„Ujišťují vás, že svobodu, prosperitu a bezpečí, ve kterém v Evropské unii žijeme, nám závidí prakticky celý svět. Jenom fakt, že polovina z deseti nejvyspělejších zemí světa jsou členy EU, mluví za vše. V této souvislosti se někdy až příliš často ptáme, co všechno pro nás ještě může EU udělat. Místo toho, abychom se ptali, co můžeme my udělat pro EU. Přemýšlejme proto o naší roli,“ žádal předseda Senátu spoluobčany.

Nakonec zdůraznil, že pomocnou ruku musí člověk hledat především na konci své paže. V prvé řadě je podle předsedy Senátu třeba nosit roušky, dodržovat rozestupy a pak očkování. Miloš Vystrčil vidí v očkování cestu ke svobodě.

Než se rozloučil se spoluobčany, poděkoval za podporu své rodině, za spolupráci senátorům a vyjádřil naději, že lidé konečně pochopí, že je v našem zájmu chránit svět kolem sebe, přírodu kolem sebe. Už kvůli svým potomkům. Už kvůli svým potomkům by lidé měli pochopit, jak mocná příroda je.

„Vážení a milí, přeji nám všem boží požehnání a šťastný rok 2021,“ rozloučil se Vystrčil se spoluobčany.

Předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu začali 1. ledna promlouvat k veřejnosti poté, co se prezident Miloš Zeman rozhodl zrušit prezidentské novoroční projevy a místo nich pronáší svá vánoční poselství. Zemanovi předchůdci Václav Klaus a Václav Havel, a před nimi i komunističtí prezidenti republiky, promlouvali k veřejnosti v den 1. ledna.

Dnes večer po osmé hodině promluví k veřejnosti také předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…