Vystrčil se rozčílil u Witowské: Žádná pravidla jsem neporušil, nikomu jsem nic neslíbil. Aspoň prý dnes víme, co je Čína zač

08.09.2020 20:30 | Zprávy

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přišel do pořadu Interview na ČT24 vysvětlovat, proč byla tak nutná obchodní výprava na Tchaj-wan, když se Česko drží politiky jedné Číny. Prezident Zeman jej kvůli ní vyřadil z jednání nejvyšších ústavních činitelů, a to kvůli koordinaci zahraniční politiky, v níž porušil Vystrčil pravidla hry. „Pokud to jsou schůzky, abychom něco koordinovali, je nejdůležitější to koordinovat s lidmi, kteří mohou mít na něco jiný názor,“ reagoval na rozhodnutí hlavy státu s tím, že se „nikam tlačit nebude“.

Vystrčil se rozčílil u Witowské: Žádná pravidla jsem neporušil, nikomu jsem nic neslíbil. Aspoň prý dnes víme, co je Čína zač
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Moderátorka Světlana Witowská otevřela diskusi otázkou, zda Vystrčil uznává autority. Narážela tím na skutečnost, že nejvyšší ústavní činitel, premiér ani ministr zahraničí Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan nedoporučili: „Tyto autority nebyly ani schopné veřejně a razantně odsoudit to, co čínská ambasáda podnikala vůči Jaroslavu Kuberovi, a to, jak se vměšovala do záležitostí České republiky,“ řekl s tím, že to nejsou proto autority, které by respektoval.

Záležitost Kuberovy cesty na Tchaj-wan a to, co se dělo okolo ní, není podle Vystrčila jeho zahraniční misí uzavřené. Nemá však již už žádné nástroje, jak se dozvědět více.

Nechápe prezidentova slova o tom, že Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je „klukovská provokace a hrubá politická chyba“. „Je to jeho názor, mrzí mě to, nechápu to,“ krčil šéf Senátu rameny.

Witowská pak otočila Zemanovy a Vystrčilovy role: „Vy byste nebyl na prezidentově místě naštvaný, kdyby předseda Senátu nerespektoval vaše doporučení?“ tázala se. „Jsem demokrat, pokud by tím neporušil zásady, kterými jsme vázáni, tak bych to respektoval,“ odvětil Vystrčil.

Vystrčil se podle svých slov necítí jako hrdina: „Hrdina vypadá jinak, jako hrdina se necítím,“ pousmál se.

Nelíbí se mu rozhodnutí, že jej kvůli cestě na Tchaj-wan nebude prezident Zeman zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Zdůvodnil to koordinací zahraniční politiky, jelikož podle Zemana nedodržuje Vystrčil pravidla hry. „Žádná pravidla hry jsem neporušil! Nikomu jsem neslíbil, že na Tchaj-wan nepojedu. To, že mám jiný názor a zachovám se podle něj, není nerespektování pravidel,“ trval si šéf horní komory na svém postoji.

„Pokud to jsou schůzky, abychom něco koordinovali, je nejdůležitější to koordinovat s lidmi, kteří mohou mít na něco jiný názor. Co se tam bude koordinovat, když tam budou jen ti, co mají na vše stejný názor?“ kroutil Vystrčil hlavou nad jeho vyšachováním z jednání nejvyšších ústavních činitelů. Witowská oponovala svým názorem, že se tam podle ní stále scházejí lidé s odlišnými postoji k zahraniční politice.

V budoucí komunikaci ohledně zahraniční politiky s premiérem, ministrem zahraničních věcí a předsedou Sněmovny věcí nespatřuje Vystrčil problém: „Schůzky nejvyšších ústavních činitelů vznikly proto, aby se zahraniční politika koordinovala s prezidentem. Dnes říká, že mě nebude zvát, já se nikam tlačit nebudu,“ uvedl s tím, že vlastní paralelní schůzku ke koordinaci zahraniční politiky zatím neplánuje.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…