Vysvětlení velkého úniku z Pentagonu. Jeden mladík prý chtěl být zajímavý

13.04.2023 16:30 | Zprávy

Za únikem materiálů z Pentagonu, které prozrazují mnohé detaily o válce na Ukrajině a zapojení západních zemí, stojí mladý muž z americké vojenské základny, který se pohyboval v chatové skupině milovníků zbraní a kritiků americké vlády. Mladík prý odnášel tajné materiály a jejich kopie posílal členům skupiny, aby na ně zapůsobil. Po pachateli už pátrají tajné služby, Pentagon označil únik informací za závažné bezpečnostní riziko. Na svět mezitím přicházejí další tajné informace, podle kterých Spojené státy „sledovali“ generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese.

Vysvětlení velkého úniku z Pentagonu. Jeden mladík prý chtěl být zajímavý
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Pentagon

V posledních dnech se vynořují stále další podrobnosti o úniku tajných materiálů, které prozrazují některé detaily aktivity západních velmocí na Ukrajině. Ukrajinská armáda kvůli dokumentům už prý musela měnit taktiku válečných operací. Některé z „Pentagon leaks“ totiž velmi detailně popisovaly například jejich pozice v chystané jarní ofenzivě na východě země. Z dokumentů dále vyplývají konkrétní informace o americkém výcviku ukrajinských jednotek.

Uniklé dokumenty také hovoří o účasti západních vojáků přímo na Ukrajině. Nejpočetněji mají být zastoupeni Britové, ale též Lotyši či Francouzi, kterých má být zhruba stejně, jako Američanů. Podle informací The New York Times zahrnují úniky Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI) i zpravodajské oddělení ministerstva obrany.

Jak vyplývá z dokumentů, Spojené státy „bedlivě pozorovaly“ generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který je prý až příliš shovívavý k Rusku. Několik dokumentů podle informací BBC popisuje soukromou komunikaci, do níž jsou zapojeni Guterres a jeho náměstek.

Dokumenty obsahují upřímné postřehy Guterrese o válce na Ukrajině a o řadě afrických vůdců. Jeden z uniklých dokumentů se například zaměřuje na černomořskou dohodu o dodávkách obilí, kterou OSN a Turecko zprostředkovaly v červenci po obavách z celosvětové potravinové krize.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…