Význam velký, naděje malé. Co se děje mezi USA a Čínou

19.06.2023 21:35 | Zprávy

MONITORING O tom, jak se budou dál vyvíjet americko-čínské vztahy a zda je pomohla návštěva amerického ministra zahraničí Antony Blinkena v Pekingu zlepšit, promluvil v Interview Plus Jana Bumby sinolog David Gardáš. Blinken sice po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem prohlásil, že „našli společnou řeč“, žádný velký průlom ve vzájemných vztazích ale nelze očekávat, ty budou podle Gardáše i nadále velmi napjaté.

Význam velký, naděje malé. Co se děje mezi USA a Čínou
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě Antony Blinken

Jako „upřímná a konstruktivní“ označil americký ministr zahraničí svá jednání v Číně. Diplomatická slova ale nezastřou skutečnost, že vztahy mezi Spojenými státy a Čínou jsou nesmírně komplikované. Svědčí o tom i fakt, že naposledy se návštěva amerického ministra zahraničí v Pekingu konala před pěti lety.

Nyní po dlouhé době dochází k jednáním na takto vysoké úrovni mezi oběma velmocemi, podle Gardáše si od jednání ale nelze nyní mnohé slibovat. „Rozhodně nelze očekávat nějakou otočku o 180 stupňů. Ty vztahy rozhodně budou nadále napjaté a tato návštěva má spíše zmírnit napětí a má udržet nějaké komunikační kanály a v podstatě také navázat na setkání amerického prezidenta Bidena s generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem ze summitu G20 loni v listopadu v indonéském Bali,“ uvedl sinolog v Interview plus Jana Bumby.

„Takže jde spíše o to, mírnit napětí, aby byly nastavené nějaké mantinely těch potenciálních třaskavých konfliktů, ale rozhodně nemůžeme očekávat, že by najednou zavládla naprostá pohoda v bilaterálním vztahu mezi těmito zeměmi,“ zdůraznil Gardáš opakovaně.

Obě strany vypadaly, jako by význam Blinkenovy návštěvy v Pekingu spíše snižovaly. Podle Gardáše je to z důvodu, že žádný průlom skutečně očekávat nelze. „Význam návštěvy je velký, nicméně šance na dosažení konkrétních kroků a změn nejsou nikterak vysoké. Zatím prohlášení obou stran jsou spíše vágní a usilují o snížení napětí. Ovšem Wang I přímo zmínil, že za napětí může vnímání Číny ze strany Spojených států amerických,“ zmiňuje slova vysoce postaveného čínského diplomata. Připomíná, že důvodů tenze v čínsko-amerických vztazích je celá řada.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když letěl na Čínu Zeman, byl to nepřítel demokracie a svobody, když Blinken, je to inspirativní, mírotvorné??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 20.06.2023 8:20:46

|  6 |  0

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…