Vyzývám Český rozhlas! Klára Samková nenechá Janka Kroupu být. Mrazivě oznámila, co dál

05.02.2019 7:17

Advokátka Klára Samková vystoupila na serveru Česká média, aby se rozhovořila o kauze, kdy v minulých eurovolbách odstoupila z čela kandidátky Okamurova Úsvitu, a to kvůli mediálnímu tlaku pro tehdejší kauzu. Je přesvědčena, že šlo o první účelovou dehonestující kampaň na politické scéně. V rozhovoru mimo jiné uvedla, že od poslanců Úsvitu slyšela, že šlo o připravenou věc.

Vyzývám Český rozhlas! Klára Samková nenechá Janka Kroupu být. Mrazivě oznámila, co dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková

Samková se v rozhovoru rozmluvila o kauze staré čtyři roky, kdy byla lídryní kandidátky Okamurova Úsvitu. „Podle veřejných průzkumů, které si dělal Evropský parlament, bylo jedno křeslo pro Úsvit Tomia Okamury, tedy moje křeslo, jisté. Bylo otázné, jestli to budou křesla dvě. Kdyby se kampaň tehdy ještě víc rozjela, tak by to takhle bylo pravděpodobné. Reportáž Českého rozhlasu Janka Kroupy vyšla 6. května, přičemž volby byly 24. května. Marně jsem vysvětlovala Tomio Okamurovi, že té situaci je třeba čelit čelem a neustupovat tomu nátlaku,“ uvedla Samková k tehdejšímu dění. „Dneska by se řeklo – jasně, je to kampaň, je to účelovka. V podstatě toto byla první dehonestující kampaň na politické scéně,“ podotkla. 

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14310 lidí

„Šlo o to, že existují určité dokumenty z mojí advokátní kanceláře, ze kterých mělo vyplývat, že jsem se dopustila nějakých trestných činů podvodu s Českou spořitelnou. Pozoruhodné bylo to, že už v době, kdy Janek Kroupa tu reportáž dělal, tak se Česká spořitelna k tomu vyjádřila a řekla – nám žádná škoda nevznikla, my jsme rádi, že tady tenhle byznys proběhl, protože to, co jsme dostali v rámci odkupu pohledávek, tak jsme úplně šťastní a spokojení. To je teda jedna věc... Když nevznikla žádná škoda, kdo je ten poškozený? Materiály byly získány vlastně formou krádeže z mojí advokátní kanceláře mojí bývalou asistentkou, která měla podepsanou mlčenlivost,“ sdělila Samková s tím, že asistentka předala materiály autorovi reportáže. 

„Janek Kroupa ve své reportáži přímo řekl, že to má z blízkých zdrojů advokátní kanceláře. Blízké zdroje neexistují,“ dodala Samková s tím, že Kroupa tím, co udělal, vlastně pomohl dokonat její bývalé asistentce trestný čin. „Za mě je to spolupachatelství. Moje asistentka je za celou věc pravomocně odsouzená, trvalo to 4,5 roku. Rozsudky říkají, že se dopustila trestných činů. Máme tady situaci, kdy Český rozhlas prokazatelně a jednoznačně získal materiály k reportáži, kterými jednoznačně ovlivnil volby v České republice, a získal je na základě trestného činu. A to si myslím, že je jiná liga,“ rozhorlila se Samková.

„Já jsem samozřejmě podala na Janka Kroupu, Jana Pokorného a Český rozhlas trestní oznámení. Podle mého názoru nejzávažnějším trestným činem v této souvislosti je manipulace s volbami. V rámci trestního řízení s bývalou asistentkou byli vyslýcháni i bývalí poslanci Úsvitu, a to i lidé, kteří mi nejsou nakloněni, a bylo jednoznačně prokázáno, a tito lidé řekli u soudu, že o tom, že bude mediální kampaň, věděli minimálně měsíc, spíše dva předem. A věděli o tom od této dívky. Janek Kroupa měl ty materiály minimálně měsíc předem,“ vyprávěla dále Samková, jež se obrátila na Lenku Bradáčovou z Vrchního státního zastupitelství. „Manipulování s volbami ohrožuje demokratický řád této země,“ dodala.

JUDr. KLára A. Samková, Ph.D.

  • BPP
  • kandiduji do europarlamentu za Alternativu pro ČR 2017
  • mimo zastupitelskou funkci

Samková se podle svých slov obrátila uprostřed soudního jednání na Radu Českého rozhlasu a žádala ji, aby zprostila mlčenlivosti Janka Kroupu i Jana Pokorného. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání to odmítla, že k tomu nemá žádné pravomoci, a Český rozhlas to odmítl rovněž. To znamená, že on v průběhu toho vyšetřování trestné činnosti a v průběhu soudu odmítl spolupracovat při odhalování trestné činnosti,“ míní. 

Kauza má podle ní dva aspekty – veřejnoprávní a osobní. „Pro mě je důležitější ten veřejnoprávní aspekt. Veřejnoprávní médium naprosto prokazatelně využívá trestných činů třetích osob ke své činnosti. A to je prostě, já myslím, že je to nepřijatelné i pro soukromá média, natož pro veřejnoprávní média,“ zmínila Samková, jež je přesvědčena, že by se byla bývala dostala do Evropského parlamentu. „Mně to samozřejmě velice pošpinilo mou pověst, to je daleko horší než zničená politická kariéra, protože se to pořád objevuje na různých chatech,“ dodala a zdůraznila, že se rozhodně nedopustila žádného trestného činu. 

„Přemýšlím o tom, co mám po tom Českém rozhlasu chtít. Omluvu? Jako chtít peníze, to mi přijde nechutné. Myslím si, že by to měl být Český rozhlas, který by měl přijít s nějakým návrhem řešení této situace. Pokud on neudělá žádné kroky, budu to brát jako důkaz, že je nadále připraven připravovat své reportáže na základě tresných činů,“ uzavřela Samková. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …