Vždyť to v tom Řecku dopadlo dobře! Alexandr Vondra a Ivan Langer se vyjádřili k levicovému premiéru Tsiprasovi

29.01.2015 9:54

„Vítězství ultralevicové koalice SYRIZA v řeckých volbách bylo suverénní, ale nikoli překvapivé. EU sklidila to, na co si špatným projektem eura zasela,“ tímto způsobem nazírá Alexandr Vondra výsledky tamních voleb. Nově vzniklou situaci okomentoval i bývalý ministr vnitra Ivan Langer a uvedl řadu důvodů, které vysvětlují proč se objímá (řecký) komunista s ruským (medvědem).

Vždyť to v tom Řecku dopadlo dobře! Alexandr Vondra a Ivan Langer se vyjádřili k levicovému premiéru Tsiprasovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Alexandr Vondra upozorňuje na skutečnost, která jaksi zapadá ve víru komentářů a spekulací, jak to bude s obřím řeckým dluhem. Velmi podrobně o tom píše na serveru Pravý břeh v článku s názvem Řecko je evropský Minotaurus. I někdejší ministr vnitra za ODS Ivan Langer komentoval na Facebooku vítězství SYRIZY. „Řecké volby dopadly (téměř) nejlépe, jak mohly dopadnout! (Chyběly jen dva poslanecké mandáty!),“ napsal. Syriza totiž získala z 300 poslaneckých křesel 150, což znamená, že nemůže vládnout sama.

Langer si však myslí, že vítězství marxistů není porážkou ekonomického liberalismu ani konceptu Evropy národních států. Podle něj jde o „porážku evropského sociálního inženýrství – ekonomického i politického“.

Také Alexandr Vondra pojmenovává příčiny úspěchu levice. „Vítězství ultralevicové koalice SYRIZA v řeckých volbách bylo suverénní, ale nikoli překvapivé. EU sklidila to, na co si špatným projektem eura zasela,“ uvádí. Vondra konstatuje, že eurozóna žádnou optimální měnovou oblastí není. „Náš kontinent je příliš různorodý a sešněrování všech pod maastrichtská kritéria ke konvergenci nevedlo. Naopak rozdíly mezi evropským Jihem a Severem jsou větší než kdykoli dřív a lidi na jihu se bouří,“ uvádí v článku publikovaném na serveru Pravý břeh a ukazuje na řecké sbližování s Ruskem.

„Nový řecký premiér Alexis Tsipras nezklamal hned první den ve funkci, když přijal ruského velvyslance a pak se tvrdě distancoval od společné pozice EU varující Rusko před novými sankcemi. To ovšem skoro zaniká v debatě o budoucnosti Řecka.“

Dohodne se rozložení splátek dluhů, anebo země eurozónu opustí? „Tady Vondra odkazuje na výrok nového ministra financí. Stal se jím Yanis Varoufakis, keynesiánský ekonom, jehož nedávné vyjádření – „do eurozóny jsme vstupovat neměli, ale když už tam jsme, není důvod odcházet dobrovolně“ – může osvětlit, s čím Řekové přijdou na jednání s EU o svých ohromných dluzích.

Podle Ivana Langera „teď budeme sledovat realizaci (neo)komunistických pouček on-line. Snad alespoň nebudou zavírat a vraždit!“ Vyjádřil se tak ve svém sedmibodovém stručném komentáři k dění v Řecku. „Bude to drahé, ale levnější než pokračování bruselské hluchoty a slepoty tváří v tvář realitě,“ napsal na svůj Facebook.

Bývalý ministr vnitra rovněž zaznamenal nový postoj Řecka vůči Rusku a on sám prý překvapen není. „Opravdu se někdo diví, když se objímá (řecký) komunista s ruským (medvědem)?“ napsal v sedmém bodě komentáře, v němž kritizuje Evropskou unii, která by se podle něj měla probudit ze snu. Co se starému kontinentu zdá? 1. že lze žít na dluh a tisknout papíry zvané euro. 2. že je třeba regulovat, regulovat, regulovat a dusit daněmi životy občanů 3. že mají schopní doplácet na neschopné, zodpovědní na nezodpovědné.

Celý článek Alexandra Vondry ZDE:

Nejde jen o Řecko

Alexandr Vondra ukazuje ve svém článku, že EU stojí před těžkým problémem, protože Řecko může být pouze první zemí, kde se do vedení dostane levice s protibruselskými postoji a náklonností k Rusku.

„Řecká radikální levice si nebere servítky. ‚Zdědili jsme kalich s jedem,‘ vyjadřuje se expresivně Varoufakis a dodává, že největší dluh v lidských dějinách byl naložen na bedra těch nejslabších, řeckých daňových poplatníků. O úsporných opatřeních mluví jako o fiskálním ‚wateboardingu‘ (v analogii k mučení radikálních islamistů v Abú Ghraib), o Řecku jako ‚dluhové kolonii‘ a obětním beránku. Viníkem je kancléřka Merkelová a Německo, které si vytvořilo závislost na exportu a drží euro záměrně tak, aby bylo měkké pro Německo, ale tvrdé pro Řecko. Tsipras a Varoufakis věří, že Němci a ‚trojka‘ (Komise, ECB a MMF) nakonec ustoupí a řecké dluhy restrukturují. ‚Němci hlasitě štěkají, ale nekoušou‘, říká ministr financí.“

EU tedy bude muset rozhodnout, jak se postaví k řeckým dluhům a Vondra upozorňuje, že zdaleka nejde jen o Řecko. „Ústupek jednomu povzbudí apetit druhých. Na podzim budou volby ve Španělsku a zřejmě v nich zvítězí hnutí Podemos vedené jiným mladým marxistickým radikálem, Pablem Iglesiasem.  Berlín a státy evropského severu jsou v těžké situaci. Buď Řecku ustoupí, čímž zvýší morální hazard a poskytnou munici do voleb levicovým radikálům v dalších zemích. Komunisté a marxisté ovládnou evropské jižní křídlo, na severním křídle posílí nacionalisté. Anebo řecké návrhy odmítnou a Rusové si vybudují předpolí v Egejském moři,“ varuje Vondra.

Co k článku A. Vondry dodal I. Langer:

1. Řecké volby dopadly (téměř) nejlépe, jak mohly dopadnout! (Chyběly jen dva poslanecké mandáty!)

2. Vítězství marxistů není porážkou ekonomického liberalismu ani konceptu Evropy národních států.

3. Je porážkou evropského sociálního inženýrství - ekonomického i politického.

4. Teď budeme sledovat realizaci (neo)komunistických pouček on-line.Snad alespoň nebudou zavírat a vraždit!

5. Bude to drahé, ale levnější, než pokračování bruselské hluchoty a slepoty tváří v tvář realitě.

6. Bude to mnohem dražší, neprobudí-li se Evropa ze snu:
- že lze žít na dluh a tisknout papíry zvané euro
- že je třeba regulovat regulovat regulovat a dusit daněmi životy občanů
- že mají schopní doplácet na neschopné, zodpovědní na nezodpovědné

7. Opravdu se někdo diví, když se objímá (řecký) komunista s ruským (medvědem)?


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…