Vzkaz do EU: Nevnucujte ty migranty. To skončí špatně. Nechte mě to vysvětlit. Na Česko se kašle, ale odtud může přijít úder Bruselu...

15.06.2017 11:16

Profesor historie na krakowské univerzitě Daniel Tilles tvrdí, že nutit Polsko do přijímání uprchlíků není správné. Může se prý stát, že se tak z doposud nadšených příznivců EU stanou euroskeptici.

Vzkaz do EU: Nevnucujte ty migranty. To skončí špatně. Nechte mě to vysvětlit. Na Česko se kašle, ale odtud může přijít úder Bruselu...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bruselu plynou z toho, že zde sídlí europarlament, nemalé příjmy

„Zahájit konkrétně proti Polsku řízení z důvodu nepřijímání uprchlíků je hodně špatný nápad. A to píši, i když plně souhlasím s tím, že by Polsko mělo projevit solidaritu a kvóty naplnit. Ale doposud Polsko své závazky plnilo a lidé v této zemi mají vlastně pravdu, když se domnívají, že součástí závazku při přijetí nebylo přerozdělování uprchlíků. Při vstupu Polska platily Dublinské dohody, podle kterých museli uprchlíci požádat o azyl v první zemi EU, kam vkročili.“

Tilles dále konstatuje, že Poláci jsou ve velké většině proti jakémukoli přerozdělování uprchlíků do své země. „Plných 70 % obyvatel země chce zastavit jakoukoli migraci z muslimských zemí. 40 % by potom upřednostnilo finanční sankce než uprchlíky přijímat. Dokonce i mezi příznivci EU je třetina raději pro přijetí trestu. Je navíc znepokojivé, že pro mnoho mladých Poláků Brusel symbolizuje nátlakové a donucovací mechanismy.“

Celý text v angličtině je ZDE.

O mladé Poláky má vůbec starostlivý historik značné obavy. „Před dvěma týdny proběhla v polském parlamentu akce Den dětí, v rámci kterého se teenageři vyjadřovali proti islámské migraci. Mnozí z nich zároveň volali po zničení EU. Průzkumy veřejného mínění potvrzují, že nejmladší voliči inklinují k euroskeptickým stranám,“ děsí se „velký Evropan“ Tilles a zdůrazňuje, že tvrdý nátlak při prosazování kvót je zcela kontraproduktivní.

Nijak zvlášť nechválí Tilles ani samotné uprchlické kvóty. „Evropská unie tím vůbec nic nezíská. Nejprve chtěl Brusel přerozdělit miliony lidí, nakonec jde jen asi o sto tisíc. Doposud se to podařilo jen u asi 21 000 lidí. I kdyby se podařilo těch asi 7000 Polsku vnutit, jaký život by je tam čekal? Poláci jsou vůči muslimům hluboce nepřátelští a v posledních letech výrazně roste počet xenofobních útoků. Muslimští uprchlíci to navíc budou mít těžké si tady najít práci.“

„Je navíc jasné, že by tito uprchlíci Polsko ihned opustili a vydali se do západoevropských zemí. Tak, jako se to stalo v Litvě. Prakticky všichni tamější uprchlíci nasedli na první autobus a odjeli do Německa. To samé v Polsku činí i čečenští uprchlíci, když překročí hranice země. Zkrátka a dobře, další nátlak ze strany EU v otázce přerozdělování uprchlíků a i třeba případný úspěch bude jen Pyrrhovo vítězství, které nic nevyřeší,“ uzavírá Tilles, který se přitom vůbec nezabývá Českou republikou a Maďarskem.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…