Vzkaz politikům: Červi. Je vám jedno, jestli vrtáte v živém těle nebo v mrtvole

6. 9. 2012 12:09

Jan Urban, novinář a bývalý disident, na blogu Aktuálně.cz ve svém komentáři popisuje současnou situaci tak, že nám vládne kasta bez úcty k zemi a zákonu, která rozežírá organismus země jako červi oslabené nemocné bezmocné tělo. "Červy nezajímá, jestli to tělo ještě žije, umírá, nebo už je mrtvé. Jenom nesmí být živé natolik, aby se bránilo," vykresluje svoji představu Urban.

Vzkaz politikům: Červi. Je vám jedno, jestli vrtáte v živém těle nebo v mrtvole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sousoší nad bránou Pražského hradu
reklama

Nejdůležitější otázkou každé postkonfliktní transformace není podle autora ekonomická reforma, ale schopnost vytvořit ve společnosti pocit spravedlnosti. A v tomto ohledu Česká republika selhala. "Ideologické budování trhu bez přívlastků po listopadu 1989 bylo totiž stejně nepraktické a škodlivé, jako před ním stejně ideologické prosazování jediné pravdy komunismu. Jakákoliv myšlenka pojatá ideologicky se totiž postupem času vyprázdní a změní v paskvil. Smyslem ideálu u moci se vzápětí stává jenom mocenská obrana výhod a koryt," píše Urban.

Hodnoty práva, které by bylo nezávislé na moci a politice, zůstaly prý stejně ostrakizovány, jako tomu bylo za komunistického režimu. "Jenomže právě nezávislost práva a všechny hodnoty z ní vyplývající, jako rovnost před zákonem, předvídatelnost aktů veřejné správy, či stabilitou vyvolaná poptávka po veřejné mravnosti alespoň u veřejných činitelů a představitelů, jsou nejenom rozhodující silou úspěšných transformací, ale i nejzákladnějším předpokladem fungování demokratického státu," vysvětluje autor.

Neviditelná ruka Hradu

Českou společnost prý nyní ovládá politická vrstva, která věří, že nesmí existovat žádný na politice - tedy na jejich zájmu, rozhodování a kupčení - nezávislý institucionalizovaný prostor s rozhodovacími pravomocemi. Soudy, policie a veřejné zákony tak nepodléhají zákonu a nezávislým orgánům, ale politickému rozhodování.

"Po dvaceti letech vyjednávání jsou církevní restituce či návrat ukradené půdy řadě zemědělců stejně nemožné, jako na začátku. Dodnes má řada obětí komunistického režimu nižší důchody, než jejich věznitelé. Prezident krade psací potřeby, IZIP, tunel Blanka, Pandury, Gripeny.... Potom je jenom logické, když europoslanec Hynek Fajmon schvaluje odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho s tím, že si pan policejní prezident neuvědomil, 'že je součástí vlády', a 'pokud vláda má nějakou politiku', tak prý musí poslechnout. Jan Fischer byl v KSČ jen proto, že 'chtěl jenom vykonávat svoje povolání', a protože se už omluvil, tak by měl být prezidentem...," vyjmenovává publicista nešvary, které z toho plynou.

Autor je přesvědčen, že namísto "žvástů" o neviditelné ruce trhu a svobodné hře politických sil jsme v ekonomice a politice svědky partajních sekretariátů a funguje zde spíše "neviditelná ruka Hradu".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

4:44 Vrbětice: 5 000 samopalů se tam ztratilo, slyšel Štěpán Kotrba. I jiné věci

Vydírání Babiše a Petříčka. To vidí za kauzou zapojení ruských špionů do výbuchu skladu ve Vrběticíc…