Vzpomínáte na server Demagog? Teď dostal zakázku pro Facebook, bude říkat, co je pravda

26.05.2020 20:06

Sociální síť Facebook se rozhodla přitvrdit ve vyhodnocování fake news v České republice a posiluje o další „ověřovatele faktů“. Kromě francouzské agentury AFP tak nově bude posuzovat fake news i nezisková organizace Demagog.cz. „Když veřejné osobnosti sdílí nepravdivé nebo zavádějící informace, je důležité na to poukázat,“ říká koordinátor Demagog.cz Petr Gongala. Na „hlídání Facebooku“ se má zaměřit průběžně 4 až 5 lidí. Přijít mají rázné postihy.

Vzpomínáte na server Demagog? Teď dostal zakázku pro Facebook, bude říkat, co je pravda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto
reklama

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 10055 lidí
Pokud ověřovatel faktů z neziskové organizace vyhodnotí, že je nějaká zpráva nepravdivá, začne ji Facebook zobrazovat níže ve svém News Feedu, aby zabránil jejímu většímu sdílení. Zprávu tak ve výsledku spatří mnohem menší počet uživatelů.

To nemá být jediný postih. Stránky a domény, jež budou opakovaně šířit nepravdivé zprávy, budou mít podle tiskové zprávy snížený dosah a také přijdou o schopnost monetizace a inzerování.

Navíc budou zprávy vyhodnocené jakožto nepravdivé označeny. „Chceme, aby byli uživatelé Facebooku dobře informováni, a tak neustále vymýšlíme nové způsoby, jak zastavit šíření falešných informací na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš fact-checkingový program v České republice o spolupráci s platformou Demagog.cz, která ověřuje fakta v Česku již řadu let a zároveň propaguje ověřování faktů pomocí vzdělávacích projektů a workshopů,“ uvedl Guido Buelow z Facebooku.

Fotogalerie: - Dezinformace a mediální manipulace

Rada Českého rozhlasu ve spolupráci s Českým rozhl...
Jan Schneider, bezpečnostní analytik a publicista
Jiří Šedivý, zvláštní zmocněnec boje proti dezinfo...
Martin Švehla, novinář, odborník v oblasti komunik...
Moderátor debaty Tomáš Procházka
Jozef Ftorek, publicista a vysokoškolský pedagog

Demogog.cz není jediným ověřovatelem u nás. Již od února letošního roku v České republice hodnotí obsah jednotlivých sdělení také agentura Agence France-Presse (AFP). Pro celé Česko a Slovensko se však na celé práci podíleli prozatím jen dva lidé. V Česku tak činila novinářka Laďka Mortkowitz Bauerová.

„Na spolupráci se společností Facebook se těšíme a zároveň doufáme, že se zvýší dosah a dopad naší práce. Když veřejné osobnosti sdílí nepravdivé nebo zavádějící informace, je důležité na to poukázat,“ řekl pro server Czechcrunch Petr Gongala, koordinátor Demagog.cz.

Projekt Demagog.cz vznikl v roce 2012 a postavil svoji činnost na ověřování faktických tvrzení politiků. Autoři projektu dělí výroky na pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné. Projekt je zcela neziskový, kromě příspěvků čtenářů tvoří část prostředků grantová podpora programu Mládež v Akci a Open Society Fund Praha spadající pod nadaci miliardáře George Sorose. Právě za tento zdroj příjmů bývá projekt nejvíce kritizován.

Fotogalerie: - S rouškami i bez

První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...

Zatímco příspěvky týkající se politických kampaní zatím Facebook povětšinou vyhodnocovat odmítá, rázně zakročil během současné pandemie koronaviru. Příspěvky, které pokládá za zdraví nebezpečné či neprokázané rovnou maže. Sociální síť pravdivost těchto zpráv posuzuje dle doporučení Světových zdravotnické organizace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vadil ODS i ČSSD, tak se vytáhly spacáky. Bobošíková vzpomíná na převrat v ČT. Hodače zničila jediná věta

11:44 Vadil ODS i ČSSD, tak se vytáhly spacáky. Bobošíková vzpomíná na převrat v ČT. Hodače zničila jediná věta

Bývalá politička a moderátorka Jana Bobošíková na videu po 20 letech vzpomíná na krizi České televiz…