Vzpomínka na Havla. Milion chvilek. Tomáš Halík promluvil o demonstracích

18.12.2019 16:02 | Zprávy

Kněz a filozof Tomáš Halík byl dnes jedním z mluvčích, kteří se zúčastnili vzpomínkové akce Svíčka pro Václava Havla. Podle Halíka je potřeba neustále si připomínat hodnoty, které Havel hlásal, a jako posla těchto hodnot vnímá občanské vzepětí související s akcemi Milionu chvilek pro demokracii. „Lidé nejsou lhostejní a uvědomují si, co je ve hře, a právě k tomu nás povzbuzoval celý život Václav Havel,“ prohlásil Halík.

Vzpomínka na Havla. Milion chvilek. Tomáš Halík promluvil o demonstracích
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík

Na Jungmannově náměstí v Praze dnes probíhá vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádá občanské hnutí Politika a svědomí. Lidé zde mohou zapálit svíčku nebo se připojit ke kontinuálnímu čtení z díla Václava Havla. Jedním z lidí, kteří se ke čtení přidali, byl i kněz Tomáš Halík.

Halík poděkoval všem, kteří si v tento den připomínají hodnoty, za které Havel zápasil a za něž žil. „My také vyjadřujeme věrnost těmto hodnotám a naději, která prostupovala veškerou jeho aktivitou,“ pronesl k přítomným lidem.

„Žijeme ve složitém světě, je mnoho věcí, které nás znepokojují. Ale jsme i v roce, ve kterém se probudila občanská zodpovědnost a solidarita mnoha lidí, kteří si uvědomují, co je ve hře. Dívají se na nástup populismu v zemích okolo nás i u nás a nechtějí být k tomu lhostejní,“ hovořil o současné společenské situaci filozof.

Dodal, že právě k občanské aktivitě Havel celý život povzbuzoval. „A já věřím, že je nás opravdu hodně, kteří tyto věci nosíme ve svém srdci a zůstaneme tomu věrní,“ řekl na závěr Halík.

Kromě čtení na pokračování a zapalování svíček je dnes připraveno také odhalení pamětní desky nebo pochod k Pražskému hradu. Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel před osmi lety 18. prosince 2011 na své chalupě v Hrádečku. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…