Vzpomínka na Havla. Milion chvilek. Tomáš Halík promluvil o demonstracích

18.12.2019 16:02

Kněz a filozof Tomáš Halík byl dnes jedním z mluvčích, kteří se zúčastnili vzpomínkové akce Svíčka pro Václava Havla. Podle Halíka je potřeba neustále si připomínat hodnoty, které Havel hlásal, a jako posla těchto hodnot vnímá občanské vzepětí související s akcemi Milionu chvilek pro demokracii. „Lidé nejsou lhostejní a uvědomují si, co je ve hře, a právě k tomu nás povzbuzoval celý život Václav Havel,“ prohlásil Halík.

Vzpomínka na Havla. Milion chvilek. Tomáš Halík promluvil o demonstracích
Foto: halik.cz
Popisek: Filozof a katolický kněz Tomáš Halík
reklama

Na Jungmannově náměstí v Praze dnes probíhá vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádá občanské hnutí Politika a svědomí. Lidé zde mohou zapálit svíčku nebo se připojit ke kontinuálnímu čtení z díla Václava Havla. Jedním z lidí, kteří se ke čtení přidali, byl i kněz Tomáš Halík.

Anketa

Podporujete stávky a hladovky za klima?

2%
98%
hlasovalo: 19749 lidí

Halík poděkoval všem, kteří si v tento den připomínají hodnoty, za které Havel zápasil a za něž žil. „My také vyjadřujeme věrnost těmto hodnotám a naději, která prostupovala veškerou jeho aktivitou,“ pronesl k přítomným lidem.

„Žijeme ve složitém světě, je mnoho věcí, které nás znepokojují. Ale jsme i v roce, ve kterém se probudila občanská zodpovědnost a solidarita mnoha lidí, kteří si uvědomují, co je ve hře. Dívají se na nástup populismu v zemích okolo nás i u nás a nechtějí být k tomu lhostejní,“ hovořil o současné společenské situaci filozof.

Dodal, že právě k občanské aktivitě Havel celý život povzbuzoval. „A já věřím, že je nás opravdu hodně, kteří tyto věci nosíme ve svém srdci a zůstaneme tomu věrní,“ řekl na závěr Halík.

Kromě čtení na pokračování a zapalování svíček je dnes připraveno také odhalení pamětní desky nebo pochod k Pražskému hradu. Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel před osmi lety 18. prosince 2011 na své chalupě v Hrádečku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…