Vzpoura? Z armády USA zní: Jak můžeme čekat, že se s námi ještě někdo spojí? Jde o Kurdy

19.10.2019 10:29

Značná část velitelů americké armády a představitelů resortu obrany je frustrována z Trumpova postoje ke konfliktu v severní Sýrii mezi tureckými jednotkami a syrskými Kurdy. Kurdové podle nich výrazně pomáhali Američanům v boji proti Islámskému státu – a Spojené státy by je nyní měly vojensky podpořit. Stažení amerických jednotek chápou jako zradu svých spojenců a obávají se, že jim v oblasti už nikdy nebudou místní důvěřovat.

Vzpoura? Z armády USA zní: Jak můžeme čekat, že se s námi ještě někdo spojí? Jde o Kurdy
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Donald Trump před několika týdny rozhodl o stažení amerických jednotek z oblasti severní Sýrie a týden na to zahájil turecký prezident Erdogan ofenzívu. Podle amerických vojenských a obranných činitelů, nasazeným v oblasti, dal Trump stažením jednotek Turkům zelenou k zahájení vojenského konfliktu.

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 18536 lidí

Nyní požadují, aby se americká armáda do konfliktu zapojila na straně Kurdů, kteří dlouhodobě válčili po boku Američanů proti Islámskému státu. „Veřejné odsouzení a ekonomické sankce nestačí, Kurdové bojují o přežití,“ řekl americké televizi CNN jeden z armádních představitelů s tím, že Turci podle něj hodlají provést genocidu Kurdů.

Další vyjádřili lítost nad situací a řekli, že se stydí za jednání své země. Kroky americké administrativy jim prý mohou dlouhodobě uškodit a potenciální partneři v oblasti jim už nikdy nemusí důvěřovat. „Jak můžeme očekávat, že se s námi někdo ještě spojí?“ řekl nejmenovaný člen americké armády. „Udělali všechno, co jsme od nich požadovali,“ pokračoval. „To pro nás opravdu není dobré,“ myslí si spolu s mnoha dalšími armádními představiteli

Samotní Kurdové také chápou stažení Amerických jednotek jako zradu. Turecká armáda již obsadila první města v oblasti a podle plánu se chystá v severní Sýrii vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam hodlá přesídlit miliony syrských uprchlíků přebývajících v Turecku. Syrská armáda chápe tureckou operaci jako narušení celistvosti území a do oblasti již také vyslala své vojenské síly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…