Wagnerová k velvyslancům: Vláda by u soudu vyhrála nad Zemanem

24.04.2013 10:14 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman se pustil do sporu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Proti jeho vůli chce prosadit velvyslance, konkrétně se jedná zejména o Livii Klausovou, která by měla být diplomatkou v Bratislavě. Podle senátorky Elišky Wagnerové tím Zeman porušuje ústavní zvyklosti.

Wagnerová k velvyslancům: Vláda by u soudu vyhrála nad Zemanem
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

Dosavadní praxe byla taková, že velvyslance navrhl ministr zahraničí, vláda jeho jméno schválila a nato prezident podepsal jeho jmenování. Někteří experti podle Deníku Referendum, který se senátorkou vedl rozhovor, dávají prezidentovi a jeho postupu za pravdu. Mezi nimi třeba Jan Kudrna nebo Pavel Hasenkopf.

Pozor na ústavní zvyklosti

"Předně musím říct, že kolegové Jan Kudrna, Pavel Hasenkopf, ale i další, se mýlí. Pokud by se kompetenční spor prezidenta Miloše Zemana a vlády (ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sám zjevně nemá legitimaci takový spor vyvolat) dostal před Ústavní soud, dal by mi, předpokládám, za pravdu," reaguje Wagnerová, která upozorňuje, že v potaz se musí brát to, že pramenem ústavního práva je nejen Ústava a celý ústavní pořídek, ale také ústavní zvyklosti, které rovněž mají normativní váhu.

Ústavní zvyklost podle ní vzniká tím, že byl v ústavní rovině dlouhodobě praktikován postup potvrzující určitou interpretaci určitého ústavního ustanovení. Tyto ústavní zvyklosti je podle senátorky důležité zachovávat.

"Ústavní zvyklosti je třeba zachovávat proto, aby byl postup jednotlivých aktérů v souladu s předem známými pravidly. Jinak řečeno: Nikdo z aktérů nesmí jednat libovolně, tj. nepředvídatelně," upřesňuje. "A v kontextu jmenování velvyslanců také nesmíme zapomínat na to, že jakékoli rozkolísání praktikovaných zvyklostí uvádí do nejistoty i zahraniční subjekty a znejisťuje vnímání České republiky jako stabilního demokratického právního státu, který dodržuje svá vlastní pravidla," dodává.

Ministr zahraničí je kompetentní

Z povahy a logiky věci by podle Wagnerové měl výběr velvyslance provádět ten, kdo je k němu nejlépe kompetentně vybaven, tedy ministr zahraničí. "Pokud si dle určitého čtení ústavního ustanovení konkurují vláda a prezident, je třeba vyjít z obecného principu, podle něhož je český politický systém parlamentarismem, ve kterém je lid zdrojem veškeré moci a kde je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně, jejíž složení zrcadlí názorovou pluralitu společnosti," podotýká senátorka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: adr

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…