Wollner chválí, Fridrichová děkuje. Koho jsem musela op*cat? Redaktorka, co honila Schillerovou, promluvila

16.05.2020 19:36

Redaktorka CNN Prima News Lucie Hrdličková si chtěla otestovat, jak dobře ovládá ministryně financí za hnutí ANO anglický jazyk. Současná šéfka státní kasy před ní raději utekla. Hrdličková vysvětlila, proč vyrazila za Schillerovou s otázkami v angličtině. Dočkala se zastání u Marka Wollnera z Reportérů ČT. Ozvala se také Nora Fridrichová, moderátorka pořadu 168 hodin.

Wollner chválí, Fridrichová děkuje. Koho jsem musela op*cat? Redaktorka, co honila Schillerovou, promluvila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska má za to, že vládní kolegyně premiéra Andreje Babiše (ANO) mluví anglicky špatně. Dokáže prý anglické texty alespoň přečíst, když jí kolegové dovysvětlí, jak vyslovovat některá slova, ale její mluvený projev je prý v angličtině chabý.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33516 lidí

Ministryně toto tvrzení označila za lež; a Lucie Hrdličková, redaktorka CNN Prima News, chtěla zjistit, kde je tedy pravda a jak dobře mluví šéfka státní kasy Alena Schillerová anglicky. Ministryně před ní však utekla.

Hrdličková má za to, že veřejnost smí vědět, jaké cizí jazyky ovládají ministři, které si lidé platí ze svých daní. „Po obdržení dotazu, koho ze CNN jsem musela op*cat, bych ráda tu smršť (alespoň z mé strany) zakončila. V anglickém dotazu paní ministryni nacházíme veřejný zájem, který se budeme snažit vždy hájit,“ napsala na sociální síti Twitter.

Poté poděkovala Marku Wollnerovi z Reportérů ČT. Ten se totiž Hrdličkové zastal a konstatoval, že lidé mají právo vědět, zda politici mluví pravdu, či zda to, co o sobě říkají, např. že umí anglicky,, je na hony vzdáleno realitě.

„Zjišťuji, že zde i na Twitteru někteří novináři rozjíždějí diskuse, nakolik je správné přepadat politiky, zda umí anglicky. Neřekl bych, že je to nějaká nová disciplína v žurnalistice, ale jsou případy, kdy je to zcela v pořádku a odůvodněné. Například, když se ten politik chlubí, že umí a že druzí, co o tom pochybují, lžou. Žurnalistika je vedle legitimního informování o připravených oficiálních postojích politiků také zjišťování, zda mezi nimi a realitou nezeje propast velikosti Macochy. Je to služba kritické části veřejnosti, která má na podobné poznání nárok. V opačném případě sklouzáváme k době, pro kterou byl charakteristický servilní tón a povinný odběr Rudého práva. Pokud se k tomu svobodnému, přitom nepohodlnému typu žurnalistiky jako kontrolní pojistky chce připojit CNN Prima NEWS, byla by to dobrá zpráva. Politiky už hodně ochočená česká novinářská scéna to potřebuje jako koza drbání,“ napsal Wollner.

Jak ministryně Schillerová utíkala před novináři

Ozvala se také Nora Fridrichová z pořadu 168 hodin. Konstatovala, že den, kdy Schillerová utíkala před CNN Prima News byl pro šéfku státní kasy zřejmě velmi nepodařeným dnem.

My taky děkujeme. Mimochodem, když jsem včera odjížděla z natáčení s paní ministryní na Malostranském náměstí, minula jsem váš štáb před ministerstvem, obě natáčení od sebe dělilo jen pár minut. What a bad day,“ napsala Fridrichová. A na konec přidala smajlíka.

Jak ministryně Schillerová utíkala před novináři

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …