Z Miloše Zemana čpí pomstychtivost a nenávist. Ruské tanky, čínské banky. Promlouvá český právník z Velké Británie

30.10.2016 12:02

Právník a sociolog Jiří Přibáň žijící ve Velké Británii hledí z ostrovního království na Českou republiku a má jasno. Prezidenta Miloše Zemana ovládá pomstychtivost a čirá nenávist. Ukázala to kauza Jiřího Bradyho, ale nejen ona.

Z Miloše Zemana čpí pomstychtivost a nenávist. Ruské tanky, čínské banky. Promlouvá český právník z Velké Británie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň

„Říkal jsem si, že to je jeden z mnoha příkladů toho, že prezidentovo politické jednání dlouhodobě diktují osobní pomstychtivost a čirá nenávist. Ať se podíváte na jeho snahu rozložit ČSSD či odmítání jmenovat osoby k němu kritické do profesorských nebo diplomatických funkcí, marně bychom hledali nějaký konzistentní postoj nebo hlubší politický záměr či strategii. V případě vyznamenání pro Jiřího Bradyho je tomu zrovna tak,“ říká Přibáň v rozhovoru pro deník Právo.

Úcta Čechů, Moravanů a Slezanů k prezidentskému úřadu je velmi vysoká, což pomáhá i Miloši Zemanovi. Je prý populární i navzdory svému politickému stylu.  

Celý rozhovor najdete zde.

„A ten styl není stylem demokratickým, ale naopak vůdcovsky vulgárním stylem vzteku, založeným na excesu, vybičování negativních emocí a vyhrocování osobních konfliktů. Také proto velmi obratně využívá postavičky obecního blba, který ho všude doprovází a jehož nejapnosti jsou takovou urážkou zdravého rozumu, že vedle něho i prezidentovo chování vypadá jako stále ještě přijatelné,“ doplňuje právník.

Prezident Zeman vyhrocuje situace a politiku často převádí do osobních sporů. Kauza pana Bradyho ale není osobním sporem. Podle Přibáně jen na něm česká společnost ukazuje, že má smysl pro slušnost. U politiků by ocenil, kdyby všichni šli na oslavy státního svátku republiky, protože je to svátek nás všech, nikoli jen prezidenta Zemana. Ti politici, kteří se Zemanem nesouhlasí, mohli mít třeba nějakou stužku či jiný symbol, kterým by dali najevo, že prezident nejednal správně. A to nejen v případě pana Bradyho, ale také v případě tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Miloš Zeman se sice zaštiťuje obchody s Čínou, jenže ty jsou mezi Českou republikou a Čínou minimální.

„Především je třeba říct, že význam zahraničního obchodu s Čínou je pro naše hospodářství zcela zanedbatelný, protože náš vývoz do Číny činí jen lehce nad jedno procento celkového objemu vývozu ČR. V celém skandálu jde tedy především o soukromé obchodní zájmy lidí blízkých prezidentovi. Jde však o to, zda zahraniční politika a státní diplomacie mají být diktovány mírou čínských investic, nebo ne. Myslím, že naše země je díky historickým zkušenostem velmi citlivá na jakýkoli diktát, ať se jedná o tanky, nebo banky, a proto budeme vždy protestovat, když nám někdo stanoví, co smíme dělat v zahraniční politice a jak se máme chovat na mezinárodním poli,“ uzavírá Přibáň.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…