Z Mnichova zazněla ostrá kritika kancléřky Merkelové. Výprask dostala od těchto politiků

08.02.2015 9:54

Mírová iniciativa německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francose Hollandea má plnou podporu Evropské unie a NATO, ale ze Spojených států se ozývá mnoho pochybovačných hlasů. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově je reprezentuje patnáctičlenná delegace amerického Kongresu. Na východě Ukrajiny mezitím pokračuje válka. Proběhnout dnes mají telefonicky další mírové rozhovory.

Z Mnichova zazněla ostrá kritika kancléřky Merkelové. Výprask dostala od těchto politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

V delegaci je zastoupeno devět republikánů a šest demokratů, kteří se shodují i přes rozdílnou stranickou příslušnost na nutnosti vyzbrojit Ukrajinu a zaujmout tvrdší postoj vůči Rusku. Jak informuje agentura Reuters, američtí kongresmani v čele s Johnem McCainem se včera setkali s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem. Ten na svém včerejším vystoupení v Mnichově opět požadoval od Západu dodání obranných vojenských systémů. Porošenko přišel s dalším argumentem, proč je nutné Ukrajině vojensky pomoci. Při svém emotivním projevu v ruce držel několik ruských pasů, které prý jeho vojáci našli u zajatých proruských separatistů. "Jsme nezávislý národ a máme právo bránit své vlastní občany,“ zmiňoval Porošenko.

Deky pro Ukrajinu ruské tanky nezastaví, zlobí se republikánští senátoři z USA

Nejkritičtější byli podle Reuters z americké delegace vůči plánu německé kancléřky republikánští senátoři Lyndsey Graham a John McCain, kteří jsou pro okamžité dodání Ukrajině nejenom obranných, ale i útočných zbraní. "Naši evropští přátelé by si konečně měli přiznat, že jejich diplomatické úsilí nikam nevede. Můžete jet do Moskvy a snažit se sebevíc, ale nyní nastal čas se všem těm lžím a hrozbám postavit čelem,“ varoval Graham. Jeho kolega McCain zase sarkasticky upozorňoval na to, že Ukrajinci jsou masakrováni a Západ jim posílá přikrývky a deky, které však jen stěží zastaví ruské tanky. "Ze setkání s prezidentem Porošenkem je zřejmé, že není příliš optimistický v tom, jak dopadnou aktuální jednání o míru,“ prozradil dále McCain.

K diplomatickému vyřešení konfliktu na Ukrajině se naopak přiklání ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Ukrajinský diplomat se pro server ZN.ua nechal slyšet, že považuje za důležité, aby nebyly přerušeny diplomatické styky mezi oběma zeměmi. "V opačném případě budou jednání vedena výhradně přes prostředníky. Pochybuji, že by taková varianta byla optimálním řešením. Náš cíl, kterým je přinést klid na území Donbasu a navrácení Krymu, by se tak jenom vzdálil,“ prohlásil Klimkin. Ministr zahraničí Ukrajiny zároveň jasně avizoval, že dle jeho názoru "neexistuje žádná alternativa k politickému řešení celého konfliktu“. Za důležité rovněž považuje, aby Rusko bylo i nadále součástí jednání. “To je také důvod, proč je Rusko společně s Ukrajinou a OBSE zastoupeno v kontaktní skupině,“ dodal Klimkin.

Válka na Ukrajině ovšem pokračuje prakticky ve stejném tempu. Poslanec Lidové fronty a vojenský expert Dmitrij Tymčuk včera zmínil, že v oblasti přístavního města Mariupol zaznamenala ukrajinská armáda průzkumné manévry proruských separatistů. Poblíž vesnice Marivka došlo přímo k útoku, který dle jeho informací ukrajinská armáda úspěšně odrazila. Naopak v okolí města Debalceva, které je ze strategického hlediska důležité pro svůj železniční uzel, byla zastavena po několik dní probíhající ofenziva separatistů. Přesto zde byl zaznamenán přesun šesti ruských obrněných tranportérů a dvou tanků ruské výroby. Agentura Ukrinform zase udává, že za posledních 24 hodin bylo usmrceno pět ukrajinských vojáků a dalších 26 bylo zraněno.

Ruská tisková agentura TASS aktuálně informuje o tom, že do Luhansku právě dorazil z ruského území další humanitární konvoj, který zahrnuje 70 kamionů a celkem 700 tun humanitární pomoci. Kamiony dle sdělení vysokého ruského úředníka Olega Voronova přivezly potraviny, stavební materiál a další položky. Až budou kamiony vyloženy, vrátí se zpět do Rostova. V průběhu dnešního dne se rovněž uskuteční dle agentury telefonické rozhovory mezi politickými lídry Ruska, Francie, Německa a Ukrajiny. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova by měly být tyto telefonické rozhovory vyvrcholením diplomatického úsilí učiněného v posledních dnech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…