Z Německa je podle Die Welt „přistěhovalecká země“. Aktuální nezaměstnanost migrantů je šokující

15.01.2018 7:21

Deník Die Welt konstatuje, že z Německa se stala přistěhovalecká země. V zemi roste počet cizinců, ale německých dětí se naopak rodí stále méně. Trh práce se s příchodem stovek tisíc nekvalifikovaných migrantů z Blízkého východu a Afriky nedokáže vypořádat. Bez práce je téměř polovina Syřanů, Eritrejců či Afghánců.

Z Německa je podle Die Welt „přistěhovalecká země“. Aktuální nezaměstnanost migrantů je šokující
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

V posledních dvou a půl letech přišlo díky liberální přistěhovalecké politice německé vlády do země více než milion uprchlíků. Jejich integrace je však během na dlouhou trať, a ačkoli vláda a spříznění experti hovořili o tom, že migranti budou přínosem pro německou ekonomiku, zatím nic takového nepotvrzuje. Jak píše Die Welt, nezaměstnanost mezi cizinci dosahuje 13,6 %, zatímco bez práce mezi rodilými Němci je pouze 4,4 % lidí.

Alarmující je rovněž podíl přistěhovalců, kteří pobírají sociální dávky v rámci skupiny Hartz IV. Zatímco ještě v roce 2016 jich byla přibližně čtvrtina, loni šlo již o celou třetinu. Lidé bez německého občanství tvoří 26 % ze všech osob, které jsou registrovány na úřadech práce. „Zhoršení všech statistik spojených s nezaměstnaností má přímou spojitost s migrační vlnou. Podle Spolkové agentury práce nyní hledá práci téměř půl milionů lidí s přistěhovaleckými kořeny.“

Podle Panu Poutvaara z Ifo Institutu v Mnichově od roku 2010 mezi německým obyvatelstvem míra nezaměstnanosti stále klesá, ale u přistěhovalců je tomu přesně naopak. „Bez práce je třikrát více cizinců než rodilých Němců. Hlavním důvodem je nižší kvalifikace přistěhovalců z Blízkého východu či Afriky, pro které je tak obtížnější se na trhu práce uplatnit. To se naopak netýká přistěhovalců ze zemí Evropské unie, u kterých je nezaměstnanost stejně nízká jako u Němců.“

Situace se z pohledu nezaměstnanosti v rámci komunity přistěhovalců mění zejména v posledních deseti až patnácti letech. Zatímco na počátku devadesátých let tvořili cizinci mezi nezaměstnanými asi devět procent, od roku 2005 začal tento poměr stoupat strmě vzhůru a dnes je na zmiňovaných 26 %. „Důvodem je skutečnost, že v současnosti žije v Německu mnohem více přistěhovalců než v roce 2005. Mezi lety 2011 až 2016 přišlo do Německa 2,7 milionů přistěhovalců, což představuje nárůst o 43 %,“ říká Poutvaar.

Jak dále Poutvaar uvádí, v roce 1991 tvořili cizinci v rámci německé populace 7,6 %, ale na konci roku 2016 to bylo již asi 11 %. Nezaměstnanost jednotlivých národnostních skupin se však značně liší. „Například mezi Maďary je bez práce méně lidí než u rodilých Němců. Naopak turecká komunita vykazuje nadstandardní poměr lidí bez práce (15 %). Ještě horší je situace mezi Syřany, Eritrejci či Afghánci, kde je bez práce 43 % lidí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…