Z Rakušana si vystřelili. „Cenzura“ se mu vrátila

01.04.2022 16:17

Na stránkách strany Svobodných se v pátek objevila informace o pokání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), jenž měl litovat toho, že „selhal“ a „připustil cenzuru“. „Možná odstoupím,“ dočetli se lidé v titulku zprávy. Ve skutečnosti však Rakušan svých kroků nelituje a odstoupit ze své funkce nehodlá. Šlo pouze o aprílový žert Svobodných.

Z Rakušana si vystřelili. „Cenzura“ se mu vrátila
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 30. 3. 2022)

70%
27%
hlasovalo: 23462 lidí
Aprílový žert vydávající se za informaci o pokání českého ministra vnitra za umožnění cenzury zveřejnili Svobodní na svém webu. „Rakušan: Cenzura je nepřípustná. Já selhal a připustil ji. Možná odstoupím a možná ne,“ dočetli se lidé na webu strany, a mohli si tak myslet, že ministr Rakušan lituje „připuštění cenzury“.

Rakušan ovšem ve skutečnosti svých kroků vůbec nelituje. Že se jednalo o aprílovou zprávu, uvádějí Svobodní hned po rozkliknutí článku s tím „tohle bohužel Vít Rakušan nikdy neřekl“.

Aprílová zpráva zřejmě mířila na kroky české vlády směrem k blokování množství webů, k nimž přistoupila po zahájení ruské agrese na Ukrajinu bez jakéhokoli rozhodnutí soudu.

Že vláda postupovala možná i bez opory v českém právu, opatrně přiznal i premiér Petra Fiala (ODS). „Možná je to na hraně, je k tomu ale potřeba odvaha,“ uvedl na konci února pro CNN Prima NEWS.

Následně však Rakušan varoval, že na nás „padají dezinformační bomby“, a bude tak třeba přitvrdit.

Vláda tak rozhodla i obsazení funkce zmocněnce pro média a dezinformace, kterou zřídila počátkem března. Post obsadil novinář Michal Klíma.

Klíma bude podle kabinetu koordinátorem boje proti dezinformacím a jeho úkolem bude mimo jiné komunikace s příslušnými ministry a vedoucími pracovníky orgánů státní správy a spolupráce se složkami státu, které se zabývají oblastmi médií a dezinformací.

Přestože se po jmenování Klímy ozvaly hlasy, že jde o jakýsi post „vrchního cenzora“, sám Klíma to odmítá. „Někteří nás obviňují, že chceme cenzuru. O něco takového nám nejde. Nechceme se zabývat každým řetězovým e-mailem nebo tím, že někdo tvrdí, jak a proč se nechce očkovat,“ tvrdí s tím, že mu půjde pouze o „cíleně vypouštěné dezinformační kampaně“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…