Z Ústavního soudu se stala zastrašovací instituce, z BIS centrum lidového vypravěčství. Sociolog Hampl o smutných koncích kdysi uznávaných orgánů

22.10.2019 18:04

Ústavní soud byl v naší zemi zřízen už v roce 1921, aby chránil ústavu přijatou teprve o rok dříve. Po roce 1989 bylo na československou tradici ochrany základního zákona státu navázáno. Jenže podle exprezidenta Václava Klause je Ústavní soud ČR institucí zralou na zrušení. A sociolog Petr Hampl dal druhému českému porevolučnímu prezidentovi za pravdu.

Z Ústavního soudu se stala zastrašovací instituce, z BIS centrum lidového vypravěčství. Sociolog Hampl o smutných koncích kdysi uznávaných orgánů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl
reklama

„Ústavní soud je instituce, jejíž obrovskou váhu jsme tehdy nebyli schopni docenit a která by vůbec neměla existovat. Když vidím rozhodnutí ÚS o zdanění církevních restitucí, rozhodování nevolené skupiny lidí proti tomu, jak rozhodl volený Parlament, jsem z principu proti Ústavnímu soudu, i kdyby jeho soudci měli geniální názory,“ uvedl Klaus. V Lidových novinách si také postěžoval, že Václav Havel si do Ústavního soudu dosazoval své lidi.

Petr Hampl k tomu přidal svůj názor a prohlásil, že podle jeho mínění Ústavní soud ČR vynáší nesmyslné rozsudky a údajně ani není nestranný. Měl by tedy být raději zrušen. Pokud zrušen nebude, prý by se mohl jednoho dne změnit i v zastrašovací instituci.

Podobně se podle Hampla proměnila Česká televize nebo Bezpečnostní informační služba.

Jenže jsou i případy, kdy se podařilo zakládající poslání instituce změnit. Třeba Česká televize. Původně byla založena k tomu, aby přinášela nestranné a úplné informace, solidní zpravodajství. Postupně ale přešla k té nejpokleslejší propagandě a dokázala přesvědčit významný počet lidí, že země nutně potřebuje státem financované centrum neomarxistického vymývání mozků. Nebo BIS. Původně měla odhalovat zločinná spiknutí, ale postupně se přerodila v centrum lidového vypravěčství. A jsou lidé, kteří mají za to, že právě tato role je nesmírně důležitá. Kdepak islamistické gangy. Správně okomentovat masarykovský dějepis, to naše země potřebuje!“ konstatoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

21:28 Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

Místopředseda Trikolóry Dalibor Uhlíř se zamýšlí nad mechanismy fungování sociálních sítí, konkrétně…