Z Ústavního soudu se stala zastrašovací instituce, z BIS centrum lidového vypravěčství. Sociolog Hampl o smutných koncích kdysi uznávaných orgánů

22.10.2019 18:04

Ústavní soud byl v naší zemi zřízen už v roce 1921, aby chránil ústavu přijatou teprve o rok dříve. Po roce 1989 bylo na československou tradici ochrany základního zákona státu navázáno. Jenže podle exprezidenta Václava Klause je Ústavní soud ČR institucí zralou na zrušení. A sociolog Petr Hampl dal druhému českému porevolučnímu prezidentovi za pravdu.

Z Ústavního soudu se stala zastrašovací instituce, z BIS centrum lidového vypravěčství. Sociolog Hampl o smutných koncích kdysi uznávaných orgánů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

„Ústavní soud je instituce, jejíž obrovskou váhu jsme tehdy nebyli schopni docenit a která by vůbec neměla existovat. Když vidím rozhodnutí ÚS o zdanění církevních restitucí, rozhodování nevolené skupiny lidí proti tomu, jak rozhodl volený Parlament, jsem z principu proti Ústavnímu soudu, i kdyby jeho soudci měli geniální názory,“ uvedl Klaus. V Lidových novinách si také postěžoval, že Václav Havel si do Ústavního soudu dosazoval své lidi.

Petr Hampl k tomu přidal svůj názor a prohlásil, že podle jeho mínění Ústavní soud ČR vynáší nesmyslné rozsudky a údajně ani není nestranný. Měl by tedy být raději zrušen. Pokud zrušen nebude, prý by se mohl jednoho dne změnit i v zastrašovací instituci.

Podobně se podle Hampla proměnila Česká televize nebo Bezpečnostní informační služba.

Jenže jsou i případy, kdy se podařilo zakládající poslání instituce změnit. Třeba Česká televize. Původně byla založena k tomu, aby přinášela nestranné a úplné informace, solidní zpravodajství. Postupně ale přešla k té nejpokleslejší propagandě a dokázala přesvědčit významný počet lidí, že země nutně potřebuje státem financované centrum neomarxistického vymývání mozků. Nebo BIS. Původně měla odhalovat zločinná spiknutí, ale postupně se přerodila v centrum lidového vypravěčství. A jsou lidé, kteří mají za to, že právě tato role je nesmírně důležitá. Kdepak islamistické gangy. Správně okomentovat masarykovský dějepis, to naše země potřebuje!“ konstatoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…