Z Vrbětic se ozvaly dvě rány. Policie ověřuje, zda šlo o výbuchy nebo o myslivce

14. 12. 2014 8:33

Z areálu muničních skladů či jeho okolí ve Vrběticích na Zlínsku se dnes kolem 04:30 ozvaly dvě rány bez kouře a záblesku. Policie prověřuje, zda šlo o neřízené výbuchy, řekla policejní mluvčí Lenka Javorková. Zatím poslední prokázaná neřízená detonace byla zaznamenána v pátek ve 22:45.

Z Vrbětic se ozvaly dvě rány. Policie ověřuje, zda šlo o výbuchy nebo o myslivce
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečné oblasti
reklama

„Prověřujeme, zda šlo o výbuchy nebo se třeba v údolí rozléhaly výstřely myslivců," uvedla k ranním dvěma ranám Javorková. Dodala, že prověřování události může trvat do odpoledne. Dvoudenní klid v areálu přerušily asi dvě desítky slabších výbuchů v pátek večer. Podle Javorkové zřejmě vybuchla munice rozházená po explozi druhého skladu.

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku

Situace je podobná té po říjnovém výbuchu prvního skladu, odkud se i několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené detonace. Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Poté začnou opět čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, i okolí cest a skladů. Vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku.

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy Ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval kolem 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici se nyní soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, který s 57 tunami munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž asi s třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Vláda schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové počet vojáků, kteří se podílejí na střežení areálu, vzrostl v sobotu na 78. V pondělí by jich mělo být 180.

Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu. Musejí se ale smířit s tím, že až do odvolání zůstává uzavřena komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…