Z materiálů uprchlého špióna Snowdena: Britové špehovali argentinské politiky kvůli Falklandům

03.04.2015 12:47

Velká Británie špehovala argentinské politiky kvůli sporu obou zemí o Falklandské ostrovy, které Argentina označuje jako Malvíny. Informovala o tom argentinská média s odvoláním na informace, které poskytl bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Napětí kolem britských ostrovů, na něž si Argentina činí nároky, v poslední době opět vzrůstá.

Z materiálů uprchlého špióna Snowdena: Britové špehovali argentinské politiky kvůli Falklandům
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden
reklama

Podle informací zveřejněných argentinskou televizní stanicí TN, která prý měla možnost exkluzivně nahlédnout do Snowdenových materiálů, vedla zvláštní britská zpravodajská jednotka JTRIG rozsáhlou operaci mezi lety 2006 až 2011. Vládní služba tehdy údajně sledovala elektronickou komunikaci některých argentinských představitelů, šířila počítačové viry či falešnou propagandu po sociálních sítích. Vše s cílem zabránit tomu, aby Argentina přišla s novým pokusem o ovládnutí Falkland.

Buenos Aires ani Londýn se k těmto informacím dosud oficiálně nevyjádřily. Snowdenem zveřejněná data o rozsáhlých sledovacích programech v minulých letech vyvolala mezinárodní diplomatické napětí a vedla ke snahám o snížení pravomocí NSA.

Argentina si činí nárok na Malvíny, jak ostrovy sama nazývá, od roku 1833, kdy je Britové obsadili. Krátká válka o ostrovy v roce 1982 stála životy 600 argentinských a 255 britských vojáků.

Británie minulý týden oznámila, že posílí svou vojenskou přítomnost na ostrovech, neboť se podle ní zvyšuje pravděpodobnost nové argentinské invaze. Argentina to důrazně popřela, vyzvala Londýn k dialogu a jeho vojenskou aktivitu odsoudila u mezinárodních organizací, včetně OSN.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…