Z platu učitele jsem neuživil rodinu, pravil ministr školství Chládek

03.09.2014 8:57

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) připustil, že by jako učitel nedokázal uživit rodinu. Uvedl to v prvním díle diskuzního pořadu TV Barrandov Týden v ringu. Chládkův oponent, stínový ministr školství ODS Václav Klaus mladší kritizoval Mládkův útěk ze školství do politiky.

Z platu učitele jsem neuživil rodinu, pravil ministr školství Chládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda výboru Marcel Chládek

„Odešel jsem z pozice učitele ve chvíli, kdy jsem zjistil, že tím neuživím rodinu. Z této částky bych tříčlennou, čtyřčlennou či pětičlennou rodinu, jakou má Václav Klaus mladší, nebyl schopen uživit," uvedl v pořadu TV Barrandov ministr Chládek a poukázal na své zkušenosti, kdy jako učitel pobíral plat ve výši osm tisíc korun. Kantor jako jednotlivec má prý relativně dobrou šanci na obživu, zatímco pro rodinné typy tato profese vhodná není. Průměrný učitelský plat činí 25 536 korun a podle současného ministra by měl být kolem třiceti tisíc korun hrubého.

Václavu Klausovi mladšímu, expertovi na školství za ODS, se ale Mládkův přístup nezamlouval. „Já jsem také učil a můj plat byl 11 tisíc korun, ale na rozdíl od pana Chládka jsem to neřešil útěkem do politiky, ale snažil jsem se postupovat ve školství," oponoval.

Marcel Chládek pak vysvětlil, že tím chtěl naznačit, že se dokáže vžít do situace učitelů a přichází i s řešením. Povedlo se mu navýšit částku, která ze státního rozpočtu půjde do rezortu školství a plánuje uvolnit na platy učitelů dvě miliardy korun, čímž se jejich mzdy zvednou o sedm set korun. S tím už Václav Klaus mladší souhlasil. „Čím více, tím lépe. Záleží na tom, jak dobře systém bude řízen a kolik peněz se dokáže ušetřit," poznamenal v debatě s názvem Týden v ringu TV Barrandov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pučmeloud Petříček, směje se Ondřej Hejma. A rozjel se o „zeleném šílenství“ a „ptákovině“ na ČT

9:32 Pučmeloud Petříček, směje se Ondřej Hejma. A rozjel se o „zeleném šílenství“ a „ptákovině“ na ČT

Události a titulky posledních dní opět glosoval Ondřej Hejma. Telenovela okolo jmenování ministra pr…