Z platu učitele jsem neuživil rodinu, pravil ministr školství Chládek

3. 9. 2014 8:57

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) připustil, že by jako učitel nedokázal uživit rodinu. Uvedl to v prvním díle diskuzního pořadu TV Barrandov Týden v ringu. Chládkův oponent, stínový ministr školství ODS Václav Klaus mladší kritizoval Mládkův útěk ze školství do politiky.

Z platu učitele jsem neuživil rodinu, pravil ministr školství Chládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda výboru Marcel Chládek
reklama

„Odešel jsem z pozice učitele ve chvíli, kdy jsem zjistil, že tím neuživím rodinu. Z této částky bych tříčlennou, čtyřčlennou či pětičlennou rodinu, jakou má Václav Klaus mladší, nebyl schopen uživit," uvedl v pořadu TV Barrandov ministr Chládek a poukázal na své zkušenosti, kdy jako učitel pobíral plat ve výši osm tisíc korun. Kantor jako jednotlivec má prý relativně dobrou šanci na obživu, zatímco pro rodinné typy tato profese vhodná není. Průměrný učitelský plat činí 25 536 korun a podle současného ministra by měl být kolem třiceti tisíc korun hrubého.

Václavu Klausovi mladšímu, expertovi na školství za ODS, se ale Mládkův přístup nezamlouval. „Já jsem také učil a můj plat byl 11 tisíc korun, ale na rozdíl od pana Chládka jsem to neřešil útěkem do politiky, ale snažil jsem se postupovat ve školství," oponoval.

Marcel Chládek pak vysvětlil, že tím chtěl naznačit, že se dokáže vžít do situace učitelů a přichází i s řešením. Povedlo se mu navýšit částku, která ze státního rozpočtu půjde do rezortu školství a plánuje uvolnit na platy učitelů dvě miliardy korun, čímž se jejich mzdy zvednou o sedm set korun. S tím už Václav Klaus mladší souhlasil. „Čím více, tím lépe. Záleží na tom, jak dobře systém bude řízen a kolik peněz se dokáže ušetřit," poznamenal v debatě s názvem Týden v ringu TV Barrandov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

11:10 Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

Slepice do klece nepatří. Obrázek i s tímto mottem nyní prosazuje ODS na svém facebookovém profilu. …