Za Romy. Bývalá Havlova knihovnice chce vyřídit Křečka

19.02.2021 18:00

Bývalá ředitelka Knihovny Václava Havla a nyní šéfka neziskové organizace se pustila v debatě do ombudsmana Stanislava Křečka. Dostatečně se podle ní nezastává Romů. Měl by rezignovat, protože prý „nemá integritu názoru s posláním svého úřadu“.

Za Romy. Bývalá Havlova knihovnice chce vyřídit Křečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Smolíková
reklama

Podle šéfky neziskové organizace Otevřená společnost Marty Smolíkové by měl veřejný ochránce práv Stanislav Křeček rezignovat na svou funkci, pokud nechce uznat existenci diskriminace Romů. Řekla to v diskusi právě s Křečkem v pořadu rádia Proglas 13+. Debata se vedla o tom, že zástupci organizací, které pomáhají Romům, lidem v nouzi a zabývají se lidskými právy, již stihli poslat dopis premiérovi Andreji Babišovi, aby se distancovali od údajně protiromských výroků Stanislava Křečka.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23090 lidí

„Za třicet let, co romskou integraci děláme, se nic nezměnilo. Situace je čím dál horší – více romských dětí opouští školu bez ukončení vzdělání, řada lidí se nepřipravuje na budoucí zaměstnání, roste nezaměstnanost, rostou vyloučené lokality. Ale když já se zmíním kriticky o tom, že v tomto nemáme pokračovat, že musíme změnit situaci, tak je to považováno za protiromský útok. To je doklad toho, kde se diskurz integrace Romů v této době nachází,“ ohradil se Křeček proti takovým útokům.

Podle Smolíkové ombudsman popírá příčiny, které údajně vyvádějí Romy na okraj společnosti: „Tam patří špatný přístup ke vzdělání, špatný přístup k bydlení, špatný přístup ke zdravotním službám – to souvisí se stereotypy, že Romové rozbíjejí byty, že jsou líní, že se nechtějí učit. To když se opakuje, tak i člověk, který s nimi nemá osobní zkušenost, na ně potom nahlíží tímto způsobem,“ šila aktivistka do ombudsmana.

U toho ale neskončilo: „Jestliže odmítáte existenci diskriminace Romů, že v této zemi není, tak si myslím, že nemáte na tom úřadě co dělat, že byste měl rezignovat, protože vy nemáte integritu názoru s posláním toho úřadu, to je podobné, jako kdyby ředitel firmy říkal o svých výrobcích, že je nebude používat, protože jsou špatné,“ vypálila Smolíková

Marta Smolíková je ředitelkou neziskovky Otevřená společnost. Dle svého vlastního medailonku se zasazuje za spravedlivý a dobře spravovaný stát, ve kterém jsou tolerance a rozmanitost primárními hodnotami. Od roku 2020 vykonává rovněž funkce předsedkyně České ženské lobby, která hájí ženská práva, a místopředsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů. V letech 2012-2015 vedla Knihovnu Václava Havla. V letech 2011-2014 působila také jako místopředsedkyně, později předsedkyně Státního fondu kultury ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…