Za korunu, čili žádná daň? Už ne. Babiš oznámil, jak típne nezdaněné dluhopisy

20. 2. 2017 6:45

Podrobnosti o pozměňovacím návrhu, který dodatečně zdaní korunové dluhopisy vydané před rokem 2013, přináší dnešní Mladá fronta Dnes.

Za korunu, čili žádná daň? Už ne. Babiš oznámil, jak típne nezdaněné dluhopisy
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Jak list napsal, ministr financí Andrej Babiš přinese příslušný pozměňovací návrh do sněmovny v úterý.

„Můj návrh cílí na zdanění výnosů z dluhopisů emitovaných soukromými firmami, které ještě dnes drží fyzické osoby. Nijak se nedotkne státních korunových dluhopisů emitovaných v letech 2011 a 2012," cituje list Babišova slova.

Danit se mají jen výnosy do budoucna, takže staré úroky již zůstanou nezdaněné. Pokud by zákon začal účinkovat od příštího roku, jak návrh plánuje, Andrej Babiš, jehož dluhopisy za 1,5 miliardy celou věc odstartovaly, by tak musel z úroků do splatnosti dluhopisu, tedy v příštích pěti letech, odvést na patnáctiprocentní dani z nich 67,5 milionu korun. Na úrocích by mu zůstalo 382,5 milionu čistého, píše list.

Zdanění by se podle něj dotklo desítek tisíc lidí, nejen majitelů firem jako Babiš. V Centrálním depozitáři cenných papírů je v letech 2011 a 2012, kdy daň byla nulová, zapsáno přes pět set firemních emisí těchto dluhopisů za celkem 121 miliard. Ty nejdelší mají splatnost až v roce 2062, nejvyšší úrok je 18,5 procenta. Ne všechny emitované dluhopisy byly však také prodány, upozorňuje list.

Z velké části šlo o banky, které dluhopisy nabízely svým privátním klientům, developery (CPI, Ekospol, Central Group) a řadu velkých i středních firem. Mezi nimi například finanční skupina Penta, dopravce Student Agency nebo Leo Express, firmy, za kterými stojí známá byznysová jména - zbrojař René Holeček, zakladatelé potravinářského Walmarku bratři Walachové, hudební producent Lešek Wronka nebo majitel Skláren Kavalier Otakar Moťka. Nelze zjistit, zda si dluhopisy nakoupili přímo majitelé firem a získali daňovou výhodu na půjčce pro vlastní podnik, podotýká list.

Dluhopisy za více než miliardu vydaly i dvě státní firmy - ČD Cargo a Český Aeroholding". Obě stihly nebo stihnou dluhopisy splatit před zdaněním.

Babišův pozměňovací návrh se podle listu objeví u novely zákona o daních z příjmů, kterou má sněmovna projednávat tento týden.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

6:30 Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) má zaplatit pokutu ve výši 66 600 korun za nebezpečn…