Za případný vajíčkový útok na americké vojáky na našem území hrozí vězení

17.03.2015 22:00

Českem po třech trasách projedou vojenské kolony NATO. Ačkoli ani zdaleka to není první přesun spojeneckých armád přes naše území po roce 1989, vzbuzuje u řady občanů nemalé vášně. Někteří konvoj vítají jako důkaz jednoty Aliance, druzí to srovnávají s příjezdem sovětských vojsk v roce 1968. Odpůrci průjezdu plánují i protestní akce. Ty by se ovšem nemusely vyplatit.

Za případný vajíčkový útok na americké vojáky na našem území hrozí vězení
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO
reklama

Server TN.cz přináší informace o tom, kdo musí schválit přesun jiných než českých vojsk přes území našeho státu. Dodává navíc, co hrozí případným protestujícím, pokud se na zahraniční vojáky vrhnou, a jaké zákony musí dodržovat na našem území zmínění vojáci.

Práva a povinnosti

Ministerstva zahraničí a obrany ujišťují, že zahraniční vojáci musí při pobytu na našem území dodržovat naše zákony. Dohlížet na to bude Vojenská policie, která může spolupracovat i s Policií ČR. Současně ale platí, že vojáci zahraničních armád u nás požívají také určité ochrany.

"Pokud by se objevil někdo, kdo by chtěl na americkou kolonu zaútočit, například rajčaty nebo vajíčky, bylo by to vykládáno podle českých zákonů, tedy jako výtržnictví (až 2 roky nepodmíněně, v případě opakování až 3 roky) či poškozování cizí věci (trest v rozmezí 6 měsíců až 3 roky). V případě, že by pak došlo například k větší potyčce s americkými vojáky, hrozí útočníkovi odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. V případě vážnějších zranění může útočník dostat až desetiletý trest," upozorňuje server.

Sluší se také připomenout, že o krátkodobých přesunech jednotek, které nepřesáhnou osmačtyřicet hodin na našem území, rozhoduje Ministerstvo obrany. Jestliže by měli být jiní než čeští vojáci na našem území déle, musí svůj souhlas vydat i vláda, což se v tomto případě také stalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Premiér nás chce ulhat a ukřičet!“ Václav Moravec přes veřejnoprávní kamery opět zaútočil na Babiše

14:28 „Premiér nás chce ulhat a ukřičet!“ Václav Moravec přes veřejnoprávní kamery opět zaútočil na Babiše

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…