Za tohle zase Křečka budou tahat... Neřešit u léčby, že je někdo starý? Své řekli i Hasenkopf a Hamplová

01.05.2020 12:21 | Zprávy

Na základě doporučení Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, jak mají lékaři postupovat v době koronavirové krize, musejí-li se rozhodnout, který pacient by dostal plicní ventilátor a který by umřel, kdyby se u nás opakoval italský scénář, uspořádal Institut svobody a demokracie anketu „Kdo má ve vypjatých situacích rozhodovat o životě a smrti pacienta?“. Respondenty byli například právník Pavel Hasenkopf, advokátka Daniela Kovářová nebo veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Za tohle zase Křečka budou tahat... Neřešit u léčby, že je někdo starý? Své řekli i Hasenkopf a Hamplová
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Právník Pavel Hasenkopf takové rozhodnutí nazval „Sofiinou volbou“. V přirozeném stavu bez pravidel, kde platí právo schopnějšího, bude platit, kdo nabídne víc nebo kdo si beztrestně vezme, co potřebuje.

Lidská společnost, nepsaná společenská smlouva, pravidla, jsou podle právníka vždy v zásadě o potlačení přirozeného stavu. Jenže lidská přirozenost má nějakou setrvačnost, pravidla mají nějakou únosnost. „Právo je jako přehrada mezi civilizací a anarchií,“ dodává.

„Pravidla, jaká požadujete, snad lze nastavit v malém měřítku, a neexistuje tam žádné objektivní kritérium, proto by to bylo politické, arbitrární rozhodnutí,“ pokračoval s tím, že společnost, která by taková pravidla nastavila ve velkém, by byla cynickou společností, jež by se brzy zhroutila – od takových pravidel je totiž jen krůček k „povolené délce dožití“. „To je přece nerovnostářské a diskriminační, že někdo umře v 60 a jiný v 80… budeme tedy všechny uspávat v 70?“ táže se.

Pokud by se stanovila nějaká taková pravidla, vyvstává otázka, zda se dodrží tato pravidla, i pokud půjde o vás osobně či vaše příbuzné. „Cílem společnosti má být i to, aby se nikdy nedostala do situace, kdy by musela taková pravidla určit. Protože tahle pravidla by nevydržela setrvačnost k přirozenosti, protrhla by se jako přehrada,“ je přesvědčen Hasenkopf.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …